Gospodarowanie populacją bobra europejskiego w Nadleśnictwie Smolarz
3 czerwca 2016 r., Nadleśnictwo Smolarz zorganizowało spotkanie podsumowujące V okres gospodarowania populacją bobra w sezonie 2015/2016 na terenie Nadleśnictwa Smolarz.
W spotkaniu wziął udział Tomasz Kozłowski, pracownik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Ponadto przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego Zarządu Okręgowego Gorzów Wielkopolski., Koła Łowieckiego św. Hubert oraz Lubuskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Gorzowie Wielkopolskim.
Celem spotkania było omówienie zagadnień dotyczących szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne i zwierzęta objęte ochroną prawną w kontekście obowiązujących przepisów prawa w zakresie ochrony środowiska i przyrody jak również przedstawienie analizy wydawanych zezwoleń dotyczących odstrzałów redukcyjnych bobra europejskiego na terenie gorzowskiego okręgu łowieckiego.
Podczas spotkania pracownik Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Tomasz Kozłowski zapoznał zebranych z tematyką ochrony zwierząt prawnie chronionych w aspekcie strat jakie stanowią w środowisku naturalnym. Przedstawiono również projekt instrukcji określającej zasady współpracy struktur Polskiego Związku Łowieckiego z regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, w celu kontroli liczebności populacji bobra europejskiego na terenach obwodów łowieckich, dzierżawionych przez koła łowieckie.
Bóbr europejski Castor fiber to gatunek chroniony. Jako jeden z nielicznych potrafi dostosować środowisko przyrodnicze do swoich potrzeb, przyczyniając się do renaturyzacji brzegów rzek i zbiorników wodnych. Dzięki działaniom bobrów powstają nowe siedliska, tworzą się olsy i łęgi chętnie zamieszkiwane przez liczne gatunki ptaków, ssaków, gadów i płazów. Rola bobrów w zwiększaniu bioróżnorodności i podnoszenia retencji wody w środowisku jest niezwykle istotna, jednak ich działalność jest czasami uciążliwa. Budowane przez bobry tamy mogą powodować spiętrzanie wody i zalewanie upraw leśnych, drzewostanów czy pól uprawnych. W takich przypadkach prawo polskie przewiduje rekompensaty za wyrządzone szkody.
Fot.: bóbr europejski, Per Harald Olsen, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons