Spacer przyrodniczy po rezerwacie Gorzowskie Murawy
10 sierpnia 2019 r. odbył się kolejny spacer po rezerwacie Gorzowskie Murawy. Tym razem spacer odbył się w międzynarodowym gronie z udziałem lokalnych stowarzyszeń oraz członkami stowarzyszenia ALNUS e.V. z niemieckiego miasta Eberswalde. Stowarzyszenie z Niemiec zostało zaproszone przez Stowarzyszenie Zielone Miasto Gorzów. Współorganizatorem spaceru był też Oddział PTTK „Ziemi Gorzowskiej”.
Gości spaceru powitał Józef Kruczkowski – Regionalny Dyrektor ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Dyrektor mówił m.in. o działaniach ochronnych w rezerwacie, edukacji i wytyczaniu szlaków przyrodniczo - turystycznych a także o przystąpieniu do sporządzenia planu ochrony rezerwatu.
Głównym celem spaceru było uświadomienie gorzowianom i gościom jaki skarb mają "pod oknami" i że warto o niego dbać.
Ten malowniczy teren o pow. około 78 ha położony między osiedlami: Europejskim, Słonecznym a Wieprzycami skrywa prawie 250 różnych gatunków roślin typowych dla śródziemnomorskich stepów. Został utworzony w 2006 r., na szczytowej krawędzi Wysoczyzny Gorzowskiej, usianej licznymi piaszczystymi pagórami, zachowały się w dobrym stanie unikatowe zbiorowiska roślinności kserotermicznej, m.in. murawy ostnicowe, kłosownicowe i szczotlichowe z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi: ostnicą włosowatą, pajęcznicą liliowatą, dzwonkiem syberyjskim, ostrołódką kosmatą, ślimakiem żeberkowanym, goździkiem piaskowym, a także fitocenozy wrzosowiska, zarośli krzewów, lasu grądowego i boru chrobotkowego.
Spacer przez Gorzowskie Murawy poprowadzili Anna Gniewczyńska i Marek Pogorzelec informując o najcenniejszych walorach tego miejsca.
RDOŚ w Gorzowie Wlkp. wspólnie z miastem Gorzowem Wielkopolskim i Oddziałem PTTK „Ziemi Gorzowskiej" przygotowuje także informator przyrodniczo - turystyczny o rezerwacie.
W 2018 r. w rezerwacie przyrody Gorzowskie Murawy, położonym na terenie Miasta Gorzowa Wielkopolskiego wyznaczono, na postawie Zarządzenia Nr 13/2018 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 22 czerwca 2018 r. szlaki przyrodniczo-turystyczne oraz ustawiono tablice edukacyjne.
Prawne usankcjonowanie tych szlaków zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, pozwala na korzystanie z walorów rezerwatu w sposób kontrolowany, bez szkody dla chronionej przyrody, a także na indywidualne odwiedzanie tego terenu w sposób określony w zarządzeniu, bez konieczności każdorazowego uzyskiwania zezwolenia.
Jak zawsze uczestnicy wspólnych spacerów turystycznych połączyli przyjemne z pożytecznym i zebrali śmieci podczas spaceru po gorzowskich murawach.
Materiały do pobrania: