20-lecie Celowego Związku Gmin CZG-12
12 października 2017 r. w sali konferencyjnej Hotelu „Woiński SPA” w Lubniewicach odbyła się jubileuszowa konferencja z okazji 20–lecia Celowego Związku Gmin CZG-12. W uroczystości uczestniczył Jan Rydzanicz - Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, powiatowych oraz samorządu.
Celem spotkania było podsumowanie 20-lecia działalności Celowego Związku Gmin CZG-12, przedstawienie tematu dotyczącego gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym oraz zaprezentowanie stanu obecnego Związku i omówienie planów na przyszłość.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim – Jan Rydzanicz, pogratulował z racji obchodów Jubileuszu, wręczając list gratulacyjny na ręce Tadeusza Pietruckiego Przewodniczącego Zarządu Związku. W liście gratulacyjnym Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wyraził uznanie za efekty pracy wszystkich pracowników, którzy w okresie minionych dekad czynnie uczestnicząc w racjonalnym prowadzeniu gospodarki odpadami uwydatnili ekonomiczne, środowiskowe i edukacyjne korzyści wynikające z istnienia Związku.
Jubileusz był również okazją do wręczenia okolicznościowych statuetek, dyplomów i podziękowań za wieloletnią pracę na rzecz CZG-12.
Z okazji 20–lecia Celowego Związku Gmin CZG-12 Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wręczono statuetkę i złożono podziękowania za wieloletnią współpracę z Celowym Związkiem Gmin we wdrażaniu nowoczesnych technologii związanych z gospodarką odpadami i ochroną środowiska w regionie oraz wspieranie działań edukacyjnych podejmowanych przez Związek.
W części artystycznej wystąpił światowej sławy polski saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski z zespołem.
Celowy Związek Gmin CZG-12 został wpisany do Rejestru związków międzygminnych 31 października 1997 r. W styczniu 2000 r. podjęto przez Radę Miasta i Gminy Sulęcin Uchwałę w sprawie akceptacji dla lokalizacji Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie. Od marca 2003 roku w pełni funkcjonuje wybudowany w Długoszynie, gmina Sulęcin, Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, który w 2015 r. został powiększony o część biologiczną do przetwarzania odpadów i uzyskał status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych dla regionu centralnego województwa lubuskiego Związek tworzy dużą jednostkę terytorialna skupiającą 15 gmin. Związek realizuje zadania z zakresu gospodarki odpadami, powszechnej edukacji społeczeństwa, segregacji odpadów "u źródła" i rekultywacji starych gminnych składowisk.
Więcej informacji na temat CZG-12 i jego działalności: http://www.czg12.pl/index.php/czg-12/historia-powstania-zwiazku