20-lecie Nadleśnictwa Bytnica
20 maja 2016 r. w Ośrodku „Pod Modrzewiem” w miejscowości Kosobudz odbyła się uroczystość związana z obchodami 20-lecia Nadleśnictwa Bytnica. W uroczystościach wziął udział Jan Rydzanicz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Z tej okazji Dyrektor Jan Rydzanicz złożył list gratulacyjny i wyrazy uznania na ręce Pan Piotra Niemca Nadleśniczego Nadleśnictwa Bytnica.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wyraził uznanie za efekty pracy wszystkich pracowników, którzy w okresie minionych dekad czynnie uczestnicząc w racjonalnym gospodarowaniu zasobami leśnymi uwydatnili wszystkie ekonomiczne, przyrodnicze i kulturowe korzyści wynikające z istnienia Nadleśnictwa. Podkreślił, że jesteśmy województwem przygranicznym, często odwiedzanym przez sąsiadów z krajów Unii Europejskiej. Obraz naszego Regionu w Europie to m.in. cenne przyrodniczo obszary objęte różnymi formami ochrony przyrody, które są dobrym przykładem aktywności Nadleśnictwa Bytnica na polu ochrony przyrody i środowiska.
Aktualnie na terenie Nadleśnictwa Bytnica jest osiem obszarów Natura 2000, park krajobrazowy, dwa obszary chronionego krajobrazu, cztery pomniki przyrody, osiem użytków ekologicznych i siedem stref ochrony zwierząt. W zarządzanym kompleksie leśnym znajdują schronienie rzadkie gatunki fauny i flory objęte ścisłą ochroną, w tym wilk - jeden z dwóch największych drapieżników w Polsce.
Istotnym segmentem działalności Nadleśnictwa jest gospodarka łowiecka. Obszar Nadleśnictwa pokryty prawie wyłącznie borem sosnowym położonym na piaskowym sandrze, obecnie z wielką dbałością przebudowywany przez leśników, jest miejscem które upodobała sobie bardzo liczna populacja jelenia. Na „Łąkach Dobrosułowskich” od 200 lat odbywają się największe w Europie rykowiska. Nadleśnictwo było wielokrotnie nagradzane m.in. takimi nagrodami jak „Lider Polskiej Ekologii", „Panteon Polskiej Ekologii", „Hit Ziemi Lubuskiej".
Fot.: RDLP Zielona Góra