Akcja edukacyjna w rezerwacie Gorzowskie Murawy
Gorzów Wielkopolski jest jednym z nielicznych miast Polski, który od 2006 r. posiada własny miejski rezerwat przyrody, graniczący od strony północnej i południowej z dwoma dużymi osiedlami mieszkaniowymi.
Na szczytowej krawędzi Wysoczyzny Gorzowskiej, usianej licznymi piaszczystymi pagórami, zachowały się w dobrym stanie unikatowe zbiorowiska roślinności kserotermicznej, m.in. murawy ostnicowe, kłosownicowe i szczotlichowe z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi, m.in. ostnicą włosowatą, pajęcznicą liliowatą, dzwonkiem syberyjskim, ostro łódką kosmatą, ślimakiem żeberkowanym, goździkiem piaskowym, a także fitocenozy wrzosowiska, zarośli krzewów, lasu grądowego i boru chrobotkowego. Dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności, niepozwalającym na zabudowanie tak cennego krajobrazowo, florystycznie i faunistycznie obszaru, jakimi były intensywny wypas owiec oraz powstanie ćwiczebnego poligonu wojsk lądowych, mógł w tym miejscu powstać rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy. Dziś stanowi on interesującą wizytówkę miasta oraz miejsce rekreacji jego mieszkańców, możliwe po wyznaczonej w rezerwacie, ścieżce dydaktycznej.
18 września 2015 r. w Gorzowie Wielkopolskim na terenie rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy odbyło się spotkanie, skierowane do dzieci i młodzieży z pracownikami Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Koordynatorem akcji była Alina Józefowicz nauczyciel biologii i chemii przy wsparciu Dyrektora Zespołu Szkół Nr 6 w Gorzowie Wielkopolskim Bogumiły Hałas. Akcja edukacyjna została powiązana ze zbiórką śmieci odnalezionych na terenie rezerwatu wpisując się w działanie: Sprzątanie świata 2015 realizowane przez szkołę pod hasłem WYPRAWA-POPRAWA.
Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Daria Jachimowska i Adam Ignacik zaprezentowali historię powstania, sposobów ochrony oraz roli jaką pełni rezerwat dla miasta i jego mieszkańców, a także zorganizowali quiz wiedzy o rezerwatach przyrody, głównie województwa lubuskiego. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przekazał na ten cel cenne nagrody, m.in. własne publikacje: Rezerwaty przyrody w województwie lubuskim i Ochrona rzadkich i zagrożonych gatunków ptaków szponiastych województwa lubuskiego.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem podjęli inicjatywę „opieki” nad rezerwatem przyrody i postanowili solidnie go wysprzątać. Pomimo, że cała akcja trwała wiele godzin wszyscy byli zadowoleni i dumni z efektów swojej pracy. Sama idea wejścia do rezerwatu i usunięcia śmieci pozostawionych przez nieodpowiedzialne osoby stanowiła formę edukacji zarówno dla jej uczestników jak i ciekawie przyglądających się z okien lokatorów pobliskich budynków mieszkalnych.
Ta szczytna idea zrodziła się głównie z pragnienia ciągłego praktykowania wśród młodego pokolenia sensu ochrony takich unikatowych miejsc jakimi są chronione elementy przyrody ożywionej i nieożywionej, w tym przypadku nasz miejski rezerwat przyrody.
Z uwagi na niebagatelną wartość proekologiczną inicjatywy organizatorzy akcji postanowili kontynuować współpracę w kolejnych latach.