Aktualizacja planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy
Z inicjatywy Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej 25 listopada 2014 r. w Warszawie odbyła się konferencja, rozpoczynająca sześciomiesięczne konsultacje społeczne aktualizacji planów gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim reprezentował Grzegorz Karcz.
Plany gospodarowania wodami na obszarze dorzeczy (PGW) to nadrzędny dokument planistyczny z zakresu gospodarki wodnej Polski uwzględniający wyniki różnych analiz i opracowań. Zintegrowana polityka wodna zapewniająca rozwój gospodarczy i społeczny z poszanowaniem potrzeb środowiska wymaga włączenia się, w proces kształtowania tego dokumentu, jak największej grupy interesariuszy.
Podczas wystąpień wskazano, że gospodarka wodna musi być oparta o strategię wybiegającą w przyszłość a nie bieżącą. Omówiono cel i zasady opracowania planów, przedstawiono plany zarządzania ryzykiem powodziowym oraz projekty aktualizacji PGW i programu wodnośrodowiskowego kraju. Aktualizacja PGW wykazała, że tylko 24% jednolitych części wód powierzchniowych rzecznych i 20% wód powierzchniowych jezior posiada dobry stan, oceniany zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną. W przypadku wód podziemnych sytuacja jest znacznie lepsza, gdyż dobry stan posiada 83% jednolitych części wód.
W trakcie dyskusji podkreślono potrzebę planów strategicznego rozwoju transportu wodnego, hydroenergetyki oraz żeglugi. Zwrócono też uwagę na aspekt odpłatności za korzystanie z wody np. dla hodowli ryb. Poruszono również kwestię wpływu przydomowych oczyszczalni ścieków na pogorszenie jakości wód podziemnych oraz wielości dokumentów planistycznych dotyczących gospodarowania wodą.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim