Bielik zwrócony naturze
10 sierpnia 2016 r. w okolicy miejscowości Ośno Lubuskie, w powiecie słubickim, województwie lubuskim, po około dwóch tygodniach rehabilitacji, odbyła się akcja wypuszczenia młodego bielika na wolność. W wydarzeniu uczestniczyli pracownicy Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Zielonej Górze, Nadleśnictwa Ośno Lubuskie, Urzędu Miasta i Gminy Ośno Lubuskie oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Uratowany bielik to najprawdopodobniej młoda samica, urodzona w tym roku, która została znaleziona przez mieszkańców miasta Ośno Lubuskie w okolicy Jeziora Grzybno.
Po interwencji służb weterynaryjnych oraz specjalistów z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, okazało się, że ptak nie posiadał żadnych urazów mechanicznych czy też oznak zatrucia, a był jedynie silnie osłabiony. Po około dwu tygodniowej kuracji, młoda samica odzyskała w pełni siłę i była gotowa do powrotu na łono natury.
Szczęśliwy powrót orła do środowiska naturalnego, to ogromna zasługa i sukces zaangażowania wielu osób wrażliwych na otaczające nas piękno świata przyrody, w tym w szczególności, na żyjące obok nas dzikie zwierzęta. Szczególnie podziękowania należą się pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Ośno Lubuskie, za koordynacje akcji i sfinansowanie jej kosztów.
Bielik jest największym lęgowych gatunkiem ptaka drapieżnego w Polsce. Samice tego gatunku, osiągają masę ciała do 6 kg przy rozpiętości skrzydeł do 2,5 m. Obecnie krajowa populacja bielika szacowana jest na poziomie 1000 par lęgowych, natomiast w województwie lubuskim gniazduje ponad 90 par tych okazałych ptaków, co stanowi około 10% populacji ogólnopolskiej.
Bielik objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, a jego siedliska lęgowe dodatkowo chronione są poprzez specjalnie tworzone przez regionalne dyrekcje ochrony środowiska, strefy ochronne.
Film z akcji wypuszczenia bielika
Fot.: Michał Bielewicz