Budowa drugiej nitki drogi S3 koło Międzyrzecza
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim uczestniczył w 2013 r. w przygotowaniu środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia polegającego na budowie drugiej nitki drogi S3 koło Międzyrzecza. Obecnie trwają prace nad realizacją przedsięwzięcia. Od północy (z Gorzowa Wielkopolskiego) i od południa (z Zielonej Góry) do obwodnicy wiedzie droga S3, która jest główną arterią komunikacyjną osi północ-południe w województwie lubuskim.
Sama obwodnica Międzyrzecza, zbudowana wcześniej niż wspomniana droga S3, była drogą niespełniającą kryteriów trasy szybkiego ruchu. Jednopasmowa obwodnica przysparzała wielu niedogodności podróżującym często się korkując.
O rozbudowie obwodnicy decydowała nie tylko chęć poprawy komfortu jazdy, ale przede wszystkim względy bezpieczeństwa oraz konieczność zintegrowania drogi S3 z kierunkiem wschód-zachód, to jest z drogą wojewódzką 137, w relacji Międzyrzecz-Sulęcin.
Istotną częścią uwarunkowań z zakresu ochrony przyrody było wpasowanie istniejącej w starej obwodnicy struktury przejść dla zwierząt do planowanej rozbudowy. Obwodnica przebiega nad doliną i rzeką oraz w sąsiedztwie Międzyrzecza i mniejszych miejscowości, takich jak: Święty Wojciech i Jagielnik.
Tereny te stanowią złożoną mozaikę różnych form zagospodarowania przestrzeni. W tym mocno zagospodarowanym krajobrazie rzeka Obra oraz mniejsze cieki i pasowe zadrzewienia są liniowymi strukturami migracji zwierząt. Projekt budowlany poprzedzony był monitoringiem ich obecności i ruchu. Przejścia dla zwierząt będą zachowane i rozbudowane, a w okresie prac zostaną podjęte czynności minimalizujące wpływ budowy na przyrodę. W krajobrazie doliny i rzeki Obry nie powstanie bariera migracji.