Co dalej z legendarnym Dębem Chrobry
19 listopada 2014 r. w siedzibie Nadleśnictwa Szprotawa odbyło się spotkanie w sprawie ustalenia dalszego postępowania po pożarze jednego z najstarszych w Polsce drzew - Dębu Chrobry. Pożar miał miejsce 18 listopada 2014 r.
W spotkaniu uczestniczyli Wincenty Piworun – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim, Marek Maciantowicz – Główny specjalista ds. ochrony ekosystemów Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze, Agnieszka Katan – Inspektor ds. ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Szprotawie, Paweł Chylak – Zastępca Burmistrza Szprotawy, Krzysztof Kominek – Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu, Marek Ławrecki – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu, Dariusz Chełski - Nadleśniczy Nadleśnictwa Szprotawa, Jerzy Wilanowski – Zastępca Nadleśnictwa Szprotawa.
Po dokonaniu audytu stwierdzono, że dzięki szybkiemu ugaszeniu ognia prawdopodobieństwo utrzymania żywotności drzewa jest duże. Tym samym wraz z rozpoczęciem wiosennej wegetacji będzie można określić faktyczne skutki pożaru.
Podczas spotkania ustalono, że pożar został skutecznie ugaszony i nie występują zarzewia ognia, należy zabezpieczyć teren przed dostępem osób postronnych w tym celu Nadleśnictwo Szprotawa zobowiązało się do wykonania ogrodzenia terenu zgodnie z rzutem korony oraz wzdłuż istniejącego już ogrodzenia oraz do umieszczenia tablicy ostrzegawczej przed zagrożeniem osób przebywających w obrębie spalonego drzewa, konieczne jest podjęcie działań mających na celu określenie stanu zdrowia i statyki drzewa. Ważnym jest zastosowanie się do wskazanych przez specjalistów procedur dalszego postępowania. Urząd Miejski wspólnie z Nadleśnictwem Szprotawa podejmą działania w celu pozyskania środków na ekspertyzy i działania zabezpieczające.
Dąb Chrobry to, znany w całej Europie, najstarszy wśród pomnikowych dębów z szacowanym wiekiem 760 lat. Dąb Chrobry objęto ochroną jako pomnik przyrody w 1966 r., jednak chroniony i opisywany był już przed II wojną światową. Żołędzie zebrane z tego dębu zostały poświęcone przez papieża Jana Pawła II w 2004 r., podczas pielgrzymki leśników do Watykanu. W szkółce w Rudach Raciborskich wyhodowano z nich 500 sadzonek, które zostały rozsadzone po całej Polsce jako tzw. dęby papieskie, upamiętniające Papieża Polaka.
------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim