Czwarte spotkanie Grupy Planistycznej Regionu Wodnego Warty
21 kwietnia 2015 r. w Poznaniu odbyło się czwarte spotkanie Grupy Planistycznej Regionu Wodnego Warty. W spotkaniu wziął udział Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Jan Rydzanicz.
Celem działania grupy planistycznej jest opracowanie planu zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP) dla obszarów dorzeczy i regionów wodnych Warty. Grupę planistyczną tworzą przedstawiciele różnych instytucji z województw, przez które przebiega rzeka Warta lub na którym znajduje się jej dorzecze.
Podczas spotkania przedstawiono warianty planistyczne oraz listę strategicznych inwestycji technicznych planowanych do realizacji w latach 2014-2023, a także omówiono metodykę analizy wielokryterialnej (ang. Multi-Criteria Analysis - MCA)
Na podstawie wykonanej diagnozy problemów oraz w oparciu o propozycje działań zgłoszonych dla każdego regionu wodnego i obszaru dorzecza w ramach prac zespołów planistycznych zlewni, zdefiniowano działania, które zapewnią osiągnięcie celów głównych i szczegółowych. Działaniom nietechnicznym oraz technicznym zostały nadane priorytety, odzwierciedlające charakter zagrożenia i problematykę powodzi. Weryfikacja i uzasadnienie przyjętych celów głównych i szczegółowych dla każdego regionu wodnego i obszaru dorzecza następuje w drodze formułowania i oceny wariantów planistycznych.
Wariant planistyczny to zestaw niezależnych lub powiązanych z sobą działań, prowadzących do osiągnięcia wskazanych celów, przy zagrożeniu określonego poziomu bezpieczeństwa powodziowego i sposobie zarządzania ryzykiem powodziowym.
W trakcie spotkania, na przykładzie miejscowości Drezdenko, spośród czterech wariantów technicznych rekomendowanych po analizie, wybrany został wariant polegający na budowie zbiornika wodnego Piłka oraz budowie brakujących odcinków i modernizacji istniejących wałów przeciwpowodziowych w mieście Drezdenko.
W planach zarządzania ryzykiem powodziowym zostaną zawarte takie instrumenty i działania, które w najlepszy sposób pozwolą osiągnąć cele Dyrektywy Powodziowej, w powiązaniu z osiągnięciem celów środowiskowych określonych w Ramowej Dyrektywie Wodnej.