Czynna ochrony muraw kserotermicznych w ramach współpracy polsko-niemieckiej
10 września 2019 r. w stacji terenowej Haustiergarden w Mallnow odbyło się polsko – niemieckie spotkanie, pn. „Potrzeba działania i możliwości współpracy w celu zachowania i ochrony cennych przyrodniczo siedlisk naturalnych i półnaturalnych muraw w dolinie Odry na terenie Euroregionu Pro Europa Viadrina”, z udziałem pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000: Darii Jachimowskiej, Wioletty Teleśnickiej, Witolda Marciniaka, zorganizowane przez kierownika projektu „Natura Viadrina +” Weronikę Karbowiak ze Stowarzyszenia Landschaftspflegeverband Mittele Oder e.V.
Zadanie omówione na spotkaniu odnosi się do czynnej ochrony płatów siedlisk o kodach: 6210 – murawy kserotermiczne (Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis-Festucion pallentis), 6120 – ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe (Koelerion glaucae)* i 2330 – wydmy śródlądowe z murawami napiaskowymi (Corynephorus, Agrostis). Obecnie jego realizacją, po obydwu stronach granicy zajmują się pracownicy Stowarzyszenia Landschaftspflegeverband Mittele Oder e.V. na obszarze Brandenburgii, jak również pracownicy Parku Krajobrazowego Ujście Warty, Muzeum Łąki w Owczarach i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim na terenie województwa lubuskiego, m.in. w granicach obszaru Natura 2000 Ujście Warty PLC080001, rezerwatu przyrody „Pamięcin” oraz Parku Krajobrazowego Ujście Warty.
W konsekwencji działania ochronne wykonywane zarówno po stronie polskiej oraz po stronie niemieckiej obejmują stanowiska płatów muraw z miłkiem wiosennym Adonis vernalis, ostnicą Jana i włosowatą, pajęcznicą liliowatą wykształconych na krawędzi doliny Odry wraz ze zidentyfikowanym stanowiskiem żołny Merops apiaster.
Wspólne spotkanie, poświęcone szczegółowej problematyce ochrony płatów siedlisk i gatunków z załącznika I i II Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, stało się interesującą konfrontacją wiedzy osób, zajmujących się zarówno profesjonalną ochroną siedlisk i gatunków w terenie, jak również wydających zezwolenia w myśl obowiązujących przepisów, w ramach prowadzonego nadzoru zachowania chronionych elementów przyrodniczych w województwie lubuskim.
Przyjazna atmosfera oraz interesująca wymiana wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas realizacji wielu projektów, nakierowanych na ochronę najcenniejszych siedlisk przyrodniczych i gatunków, sprzyja dalszemu rozwojowi życzliwej i merytorycznej współpracy instytucji i organizacji pozarządowych, polskich i niemieckich.