Decyzja środowiskowa dla budowy gazociągu Goleniów - Lwówek DN 1000
4 lutego 2019 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Gorzowie Wielkopolskim wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn.: Budowa gazociągu Goleniów - Lwówek DN 1000.
Planowane przedsięwzięcie polega na budowie gazociągu wysokiego ciśnienia MOP 8,4 MPa relacji Goleniów-Lwówek o średnicy nominalnej DN1000 na terenie trzech województw, tj. zachodniopomorskiego (powiaty goleniowski, stargardzki, pyrzycki i choszczeński), lubuskiego (powiaty strzelecko-drezdenecki, gorzowski i międzyrzecki) oraz wielkopolskiego (powiaty międzychodzki i nowotomyski).
Budowa gazociągu stanowi część Projektu Baltic Pipe, strategicznego projektu infrastrukturalnego, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Równocześnie Baltic Pipe pozwoli na przesył gazu z Polski do Danii i Szwecji. Projektowany gazociąg zapewni możliwość odbioru zwiększonej ilości gazu pochodzącego z gazociągu podmorskiego Baltic Pipe i Terminalu LNG w Świnoujściu. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i spowoduje optymalizację przepustowości polskiego systemu przesyłowego i będzie stanowić istotny element Korytarza gazowego Północ – Południe w Europie.
Projekt Baltic Pipe został uznany przez Komisję Europejską za Projekt o znaczeniu wspólnotowym (PCI – ang. Project of Common Interest). Status PCI jest przyznawany projektom infrastrukturalnym mającym na celu wzmocnienie europejskiego wewnętrznego rynku energii, realizującym cele polityki energetycznej Unii Europejskiej.