Dzień Krajobrazu w województwie lubuskim
W ramach tegorocznych obchodów po raz kolejny w całej Polsce organizowane są spacery krajobrazowe, których celem jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym jego historii, procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji, jakie pełni lub ewentualnych zagrożeń. W tym roku hasłem przewodnim jest Woda w krajobrazie.
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu w województwie lubuskim 17 i 18 października 2019 r. odbędą się wyjątkowe spacery krajobrazowe, prelekcje i wykłady.
Woda w Pszczewskim Parku Krajobrazowym
17 października 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przy współpracy z Pszczewskim Parkiem Krajobrazowym zapraszają na spacer krajobrazowy pod nazwą Woda w krajobrazie Pszczewa. Wykład poprowadzi dr Grzegorz Karcz - pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Po prelekcji odbędzie się spacer wzdłuż ścieżki brzegu jeziora Miejskiego.
Celem spaceru jest poznanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych okolicy Pszczewa połączonych z historią miejscowości.
Zalesione pagórki i schowane wśród nich jeziora, mieniące się całą paletą barw rozległe pola-to wszystko spotkać można na swej drodze wędrując szlakami pieszymi przecinającymi Pszczewski Park Krajobrazowy. Jeziora i cieki wodne tej części regionu są fundamentem jego wartości przyrodniczych i krajobrazowych.
W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in. mieszkańcy gminy i powiatu oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Pszczewa.
Planowany początek spaceru krajobrazowego godzina 9:30.
Krajobraz Santoka z wodą w tle ….
18 października 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przy współpracy z Gminą Santok, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Fundacją Zielonej Doliny Odry i Warty oraz Oddziałem PTTK „Ziemi Gorzowskiej” opowiedzą o roli rzek i kanałów w krajobrazie. Po prezentacjach odbędzie się spacer krajobrazowy nad Notecią i Wartą. Spacer z udziałem prelegentów i uczestników spotkania poprowadzi Andrzej Korzeniowski - Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska - Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim. Celem spaceru jest zapoznanie z siedliskami nadbrzeżnych łęgów Warty i Noteci oraz pokazanie infrastruktury turystyczno-edukacyjnej służącej rozwojowi regionu i jednocześnie ochronie przyrody.
Duże bogactwo i zróżnicowanie środowiska, duże rzeki, liczne kanały i rozlewiska, stanowią o walorach przyrodniczych i krajobrazowych gminy Santok. Powierzchnia gminy ukształtowana pod wpływem procesów zlodowacenia bałtyckiego, posiada bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu Doliny Warty i Noteci obejmując dwa obszary Natury 2000: Dolina Dolnej Noteci PLB080002 i Ujście Noteci PLH080006. W granicach administracyjnych gminy znajdują się też dwa rezerwaty przyrody: Santockie Zakole i Buki Zdroiskie oraz obszar chronionego krajobrazu. W Santoku spotykają się dwie najważniejsze rzeki Wielkiej Pętli Wielkopolskiej – Noteć i Warta. Santocka przytań jest miejscem spotkań wodniaków polskich i z zagranicy m.in. w ramach Flisu Noteckiego i rejsów organizowanych przez stowarzyszenia wodniackie. Oprócz przyjemności spaceru i obcowania z urokami miejscowości, warto poznać również jej historię. Niebagatelną wartość, z punktu widzenia atrakcyjności miejscowości, ma budowa nowej mariny w Santoku na Noteci.
W wydarzeniu uczestniczyć będą m.in.: mieszkańcy północnej części regionu Gorzowa Wielkopolskiego, powiatu gorzowskiego oraz Gminy Santok, uczniowie szkół podstawowych i pracownicy Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego.
Planowany początek spotkania w auli Szkoły Podstawowej w Santoku o godz. 11:00, a początek spaceru o godz. 13:30 przy promenadzie santockiej.