Gospodarowanie populacją bobra europejskiego w Powiecie Strzelecko – Drezdeneckim w sezonie 2016/2017
W Sarbiewie, w gminie Zwierzyn, odbyło się spotkanie podsumowujące gospodarowanie populacją bobra europejskiego w sezonie 2016/2017.
W spotkaniu uczestniczył Jan Rydzanicz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i Tomasz Kozłowski, Główny Specjalista Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Celem spotkania było omówienie zagadnień dotyczących: skali zniszczeń spowodowanych przez bobry w wałach przeciwpowodziowych i ciekach wodnych, wielkości nakładów ponoszonych na ich likwidację oraz realizacji Zarządzenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie zezwolenia na czynności podlegające zakazom stosunku do bobra europejskiego i wykonanym odstrzale bobra w minionym sezonie.
Podczas spotkania przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przedstawili informację o wielkości populacji bobra i wyrządzonych szkodach, a także wypłaconych odszkodowaniach na terenie powiatu strzelecko - drezdeneckiego i województwa lubuskiego. Przedmiotem spotkania było również omówienie, przez Powiatowego Lekarza Weterynarii, zagrożeń związanych z występowaniem afrykańskiego pomoru świń u dzików, charakterystyczne objawy i sposoby postępowania.
Organizatorem spotkania był: Starosta Strzelecko-Drezdenecki, Burmistrz Drezdenka, Burmistrz Dobiegniew, Wójt Gminy Zwierzyn, Wójt Gminy Stare Kurowo, Nadleśniczy Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, Karwin, Głusko i Smolarz.
Bóbr europejski Castor fiber to gatunek chroniony. Jako jeden z nielicznych potrafi dostosować środowisko przyrodnicze do swoich potrzeb, przyczyniając się do renaturyzacji brzegów rzek i zbiorników wodnych. Dzięki działaniom bobrów powstają nowe siedliska, tworzą się olsy i łęgi chętnie zamieszkiwane przez liczne gatunki ptaków, ssaków, gadów i płazów. Rola bobrów w zwiększaniu bioróżnorodności i podnoszenia retencji wody w środowisku jest niezwykle istotna, jednak ich działalność jest czasami uciążliwa. Budowane przez bobry tamy mogą powodować spiętrzanie wody i zalewanie upraw leśnych, drzewostanów czy pól uprawnych. W takich przypadkach prawo polskie przewiduje rekompensaty za wyrządzone szkody.
Sarbiewo
Fot.: By Per Harald Olsen (User made.) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0], via Wikimedia Commons