Prace nad planem zadań dla Dębowych Alei w Gryżynie i Zawiszach
9 września 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury w Bytnicy odbyło się otwarte spotkanie poświęcone opracowaniu projektu planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Dębowe Aleje w Gryżynie i Zawiszach PLH080035.
Przedstawione wyniki badań terenowych zweryfikowały występowanie przedmiotów ochrony obszaru i zdiagnozowały ich stan. Spośród chronionych w obszarze trzech gatunków owadów potwierdzono jedynie liczne występowanie jelonka rogacza. Ranga tego stanowiska w zachodniej Polsce jest znaczna i można traktować go jako „obszar źródłowy” dla rozprzestrzeniania się tego gatunku. Liczne stanowiska tego chrząszcza wskazano także poza ww. obszarem Natura 2000, w przydrożnej alei drzew prowadzącej do wsi Zawisze. Co ciekawe, larwy jelonka spotykane są w nowych, nie podawanych dotąd siedliskach, np. w zmurszałym drewnie i w ziemi przy zbudowanych z dębowych kołków podestach (podłogach).
Nie znaleziono natomiast dowodów występowania kozioroga dębosza i pachnicy dębowej, choć o wcześniejszej obecności pachnicy świadczą nagromadzenia jej odchodów. Aleje starych dębów tego obszaru Natura 2000 są w większości objęte ochroną jako pomniki przyrody. Podejmując starania o ich zachowanie, także jako siedliska gatunków chrząszczy, kluczowe jest następstwo pokoleniowe drzew. Wśród propozycji działań ochronnych uwzględniono zatem promowanie rosnących wśród nich młodych dębów.
Powyższe zagadnienia, zidentyfikowane zagrożenia i propozycje działań ochronnych będą konsultowane i koordynowane przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.