XXIX edycja ogólnopolskiego konkursu "Mój las"
14 stycznia 2016 r. w siedzibie Zarządu Okręgu Gorzowskiego Ligi Ochrony Przyrody rozpoczęła prace komisja konkursowa XXIX edycji ogólnopolskiego konkursu „Mój Las 2015/2016”. Organizatorami konkursu są Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody.
W pracach komisji konkursowej uczestniczą Daria Jachimowska, starszy specjalista Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Aldona Bernacka z Nadleśnictwa Bogdaniec oraz Małgorzata Pezda i Maciej Hałuszczak z Nadleśnictwa Skwierzyna. Na szczeblu regionalnym, w I etapie konkursu, komisja konkursowa wybrała najlepsze spośród 77 prac albumowo - tekstowych zgłoszonych do konkursu.
Zgodnie z regulaminem, z każdej grupy wiekowej wybrane zostały po 2 prace, których autorzy będą walczyć o zwycięstwo w II etapie konkursu, już na etapie centralnym.
Przy ocenie prac konkursowych komisja brała pod uwagę wartość merytoryczną pracy, jej formę i samodzielność opracowania, oryginalność ujęcia tematu, estetykę pracy oraz pomysłowość szaty graficznej. Zgodnie z tegorocznym regulaminem prace nie mogły przekraczać 0,5 kg wagi oraz 10 stron maszynopisu lub 15 stron rękopisu.
Uczestnicy konkursu - młodzi członkowie szkolnych kół Ligi Ochrony Przyrody - wykonali prace konkursowe w zakresie przydzielonych sobie zadań. Poszczególne grupy wiekowe miały za zadanie opracować następujące tematy:
- „Piętra lasu i jego mieszkańcy”- klasy I - III szkół podstawowych,
- „Grzyby polskich lasów”- klasy IV-VI szkół podstawowych,
- „Las miejscem pracy, wypoczynku i ostoją dzikiej przyrody”- klasy gimnazjalne,
- „Las moja naturalna siłownia”- młodzież starsza.
Prace z terenu gorzowskiego okręgu Ligi Ochrony Przyrody nadesłały placówki oświatowe, m.in. z Gorzowa Wielkopolskiego, Rogozińca, Barlinka, Strzelec Krajeńskich, Międzyrzecza, Zwierzyna, Bukowca.
Ocena większości prac konkursowych była czysta przyjemnością. Wzbudziły one podziw i uznanie komisji konkursowej, nie tylko ze względu na samo entuzjastyczne zaangażowanie się uczestników, ale i fachowe, wielowątkowe opracowanie oraz przedstawienie przydzielonych tematów i wykonanie kolorowych plakatów.
Dobra zabawa połączona z wiedzą i praktyką spowodowała, że dzieci i młodzież w wieku od 6 do 17 lat mogli stworzyć tak interesujące prace, bogate w treści, wzbogacone doświadczeniami zebranymi w trakcie ich opracowywania, np. propozycjami własnych ćwiczeń fizycznych możliwych do wykonania w lesie oraz informacjami zdobytymi w trakcie przeprowadzanych wywiadów. Jak widać uczestnicy zaprezentowali różnorodne interesujące sposoby indywidualnego podejścia do zagadnień oraz oryginalne, często bardzo pracochłonne pomysły estetycznego wykonania prac.
Miła atmosfera pracy, którą od lat zapewniają uczestnikom konkursu opiekunowie Ligi Ochrony Przyrody, dodatkowo utrzymane w klimacie dobrej zabawy, motywacji do pracy i chęci zdobywania wiedzy o środowisku oraz otrzymania „przyrodniczych” nagród, przyniosła spodziewane efekty.
Stałe zainteresowanie konkursem „Mój Las” wśród dzieci i młodzieży jest wynikiem wzrastającej świadomości ekologicznej, kształtującej się wśród nowego pokolenia „młodych ekologów”. W tym celu organizatorzy konkursu i sponsorzy przygotowali wiele interesujących nagród, które zostaną przekazane zwycięzcom w trakcie uroczystej gali, organizowanej w kwietniu 2016 r. w akademickiej auli AWF w Gorzowie Wielkopolskim.
Zaangażowanie się Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim ma na celu kształtowanie świadomości ekologicznej oraz wrażliwości przyrodniczej dzieci i młodzieży, w ramach realizowanego konkursu „Mój Las”. Na ten cel Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przeznaczyła, m.in. własne publikacje książkowe „Lichenobiota województwa lubuskiego na terenach obszarów Natura 2000”.