Konkurs "Mój las"
8 stycznia 2015 r. w siedzibie Zarządu Okręgu Gorzowskiego Ligii Ochrony Przyrody rozpoczęła prace komisja konkursowa XXVIII edycji konkursu „Mój Las 2014/2015”, ogłoszonego 5 czerwca 2014 r. przez Zarządy Główne: Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oraz Ligii Ochrony Przyrody.
W I etapie konkursu, na szczeblu regionalnym, komisja w składzie: Mariusz Kwiatkowski – inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Bogdaniec, Daria Jachimowska – Starszy specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Kinga Adamska-Gerber – Specjalista ds. ochrony przyrody Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Edyta Wyborska – Inspektor ds. edukacji ekologicznej i współpracy Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, spośród 83 prac albumowo-tekstowych, wybrała najlepsze, których autorzy będą walczyć o zwycięstwo w II etapie konkursu - na etapie centralnym.
Zgodnie z regulaminem przy ocenie prac konkursowych komisja brała pod uwagę wartość merytoryczną pracy, jej formę i samodzielność opracowania, oryginalność ujęcia tematu, estetykę pracy oraz pomysłowość szaty graficznej.
Dzieci i młodzież wykonały prace konkursowe w zakresie przydzielonych sobie zadań. I tak poszczególne grupy wiekowe miały za zadanie opracować następujące tematy:
- „Leśne skarby – dary lasu” - klasy I - III szkół podstawowych,
- „Co wiem o pracy leśnika” - klasy IV-VI szkół podstawowych,
- „Drewno – surowiec przyjazny człowiekowi” - klasy gimnazjalne,
- „Historia leśnictwa w moim regionie” - młodzież starsza.
Prace z terenu gorzowskiego okręgu Ligii Ochrony Przyrody nadesłały placówki oświatowe, m.in. z: Gorzowa Wielkopolskiego, Barlinka, Strzelec Krajeńskich, Międzyrzecza, Zwierzyna, Bukowca.
Tegoroczne prace konkursowe wzbudziły podziw i uznanie komisji konkursowej, nie tylko ze względu na rosnące zaangażowanie uczestników, zwłaszcza z placówek oświatowych startujących po raz pierwszy w konkursie, ale i fachowe, wielowątkowe opracowanie oraz przedstawienie przydzielonych tematów.
W efekcie dzieci i młodzież w wieku od 7 do 17 lat mogli stworzyć atrakcyjne prace, bogate w treści, wzbogacone własnymi doświadczeniami zebranymi w trakcie ich opracowywania. Zaprezentowali również interesujące sposoby indywidualnego podejścia do zagadnień oraz oryginalne, często bardzo pracochłonne pomysły estetycznego wykonania prac.
Przyjazna atmosfera pracy, którą od lat zapewniają uczestnikom konkursu opiekunowie Ligii Ochrony Przyrody, utrzymana w klimacie dobrej zabawy, motywacji do pracy i chęci zdobywania wiedzy o środowisku oraz otrzymania „przyrodniczych” nagród, przyniosła spodziewane efekty.
Rosnące zainteresowanie konkursem „Mój Las” wśród dzieci i młodzieży jest wynikiem wzrastającej świadomości ekologicznej, kształtującej się wśród nowego pokolenia „młodych ekologów”. W tym celu organizatorzy konkursu i sponsorzy przygotowali wiele interesujących nagród, które zostaną przekazane zwycięzcom w trakcie uroczystej gali, organizowanej w kwietniu 2015 r. w akademickiej auli AWF w Gorzowie Wielkopolskim.
Celem zaangażowania się pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz wrażliwości przyrodniczej dzieci i młodzieży, w ramach realizowanego konkursu „Mój Las”. Na ten cel Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przeznaczyła własne publikacje książkowe „Rezerwaty w województwie lubuskim” i plakaty „Bocian”.
Fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim