Porosty wokół nas
Na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i przy współpracy z Ligą Ochrony Przyrody została wydana książka Lichenobiota województwa lubuskiego na terenach obszarów Natura 2000.
Książka zawiera informacje dotyczące porostów, ich budowy, form, ekologii, występowania i znaczenia porostów. Zasadniczą częścią publikacji jest atlas, bogato ilustrowany, przedstawiający 100 gatunków porostów, zarówno pospolitych jaki i rzadkich, takich jakie możemy spotkać na terenach lubuskich obszarów Natura 2000 i które mogą służyć ocenie warunków aerosanitarnych środowiska.
Niewielu potrafi dostrzec porosty w otoczeniu, niektórzy mylą je z innymi organizmami, wielu ignoruje ich obecność. Choć mają niewielkie rozmiary, dzięki swym specyficznym właściwościom są doskonałymi bioindykatorami powietrza. Po lekturze tego tekstu, każdy będzie potrafił odróżnić porosty od mszaków, z którymi niejednokrotnie są mylone.
Umiejętność dostrzegania porostów wokół nas pozwala na wejście w cudowny świat w skali makro. Są tacy co mówią, że to świat krasnoludków…
Publikacja została przygotowana w ramach dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Zapraszamy do zapoznania się z elektroniczną wersją publikacji Lichenobiota województwa lubuskiego na terenach obszarów Natura 2000