Napiaskowa roślinność rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy
Gorzów Wielkopolski jest jednym z wyjątkowych miast Polski, gdyż posiada własny rezerwat przyrody. Na szczytowej krawędzi Wysoczyzny Gorzowskiej, usianej licznymi piaszczystymi pagórami zachowały się w dobrym stanie unikatowe zbiorowiska roślinności kserotermicznej, m.in. murawy ostnicowe, kłosownicowe i szczotlichowe z licznymi gatunkami chronionymi i rzadkimi, m.in. ostnicą włosowatą, pajęcznicą liliowatą, dzwonkiem syberyjskim, ostro łódką kosmatą, ślimakiem żeberkowanym, goździkiem piaskowym, a także fitocenozy wrzosowiska, zarośli krzewów, lasu grądowego i boru chrobotkowego. Właśnie to miejsce na powierzchni ok. 80 ha w 2006 r. zostało objęte ochroną rezerwatową. Dziś stanowi interesującą wizytówkę miasta.
25 maja 2016 r. na terenie rezerwatu Gorzowskie Murawy odbyło się spotkanie pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim - Darii Jachimowskiej i Adama Ignacika z uczniami gorzowskiego Gimnazjum Nr 6 - Jakubem Maślanką, Łukaszem Ptaszkiewiczem i Kacprem Górniakiem oraz ich opiekunem Aliną Józefowicz nauczycielem biologii. Na podstawie decyzji zezwalającej ww. osobom na wejście do rezerwatu i fotografowanie kontynuowano współpracę dydaktyczną, w ramach której uczniowie rozpoznawali charakterystyczne gatunki siedlisk napiaskowych.
Uczniowie z wielkim zaangażowaniem wyszli z inicjatywą bliższego poznania wartości przyrodniczych rezerwatu, w konsekwencji zrozumienia i przybliżenia innym sensu ochrony unikatowych pod względem przyrodniczym miejsc. W centrum zainteresowania tym razem znalazł się miejski rezerwat przyrody. Współpraca będzie kontynuowana, a jej efekty zostaną zaprezentowane w nowym roku szkolnym.