O Lubuskim wilku mowa
11 września 2019 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie odbyła się konferencja pn. ”O Lubuskim wilku mowa”.
W forum zorganizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego wzięli udział m.in. przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim na czele z Zastępcą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalnym Konserwatorem Przyrody w Gorzowie Wielkopolskim - Andrzejem Korzeniowskim, specjaliści instytucji państwowych oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na rzecz ochrony przyrody.
W trakcie konferencji zostały omówione tematy związane z występowaniem wilka na Ziemi Lubuskiej: biologią tego gatunku oraz korzyściami i zagrożeniami, jakie niesie ze sobą jego powrót na teren naszego województwa.
Serię wystąpień rozpoczął Tomasz Kozłowski, Główny Specjalista z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, prezentując wykład pod nazwą „Wilk prawie znany”. Następnie dr Katarzyna Bojarska z Instytutu Ochrony Przyrody PAN przedstawiła problem koegzystencji wilków i ludzi, czyli dwóch rozwijających się populacji. Witold Marciniak, członek Zarządu Okręgowego w Gorzowie Wlkp. PZŁ, wypowiedzieli się na temat „Czy wilka należy się bać?”, po czym została zaprezentowana diaporama autorstwa Cezarego Korkosza, fotografa przyrody, członka Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Nadrzędnym celem spotkania było przedstawienie informacji nt. populacji wilka, jego siedliskach i behawioryzmie oraz postępowaniem w przypadkach szkód spowodowanych przez wilki lub potencjalnych zagrożeń w relacjach wilk – człowiek.
Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny.