O mokradłach w województwie lubuskim
Z okazji Światowego Dnia Ochrony Mokradeł Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zorganizowała warsztaty poświęcone problematyce znaczenia mokradeł i terenów podmokłych w kontekście zmian klimatu i terenów przyrodniczych.
Warsztaty odbyły się 1 lutego w siedzibie RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim z udziałem pracowników instytucji. Połączono je z dyskusją o ochronie mokradeł oraz retencji wód, jak również przyrodniczym znaczeniu takich terenów. Przyrodniczą rolę terenów podmokłych połączoną z czynną ochroną siedlisk ptaków przedstawił Pan Piotr Chara – prezes Fundacji Zielona Dolina Odry i Warty.
Natomiast 5 lutego w nadwarciańskiej gminie Bogdaniec odbyło się spotkanie poświęcone znaczeniu mokradeł i rozlewisk w otoczeniu dużych rzek. W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób, w tym przedstawiciele samorządów lokalnych, PG Wody Polskie – Zarząd Zlewni w Gorzowie Wielkopolskim, nadleśnictw oraz uczniowie lokalnych szkół.
Spotkanie otworzył Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Regionalny Konserwator Przyrody - Józef Kruczkowski, wygłaszając prezentację nt. Ochrony mokradeł w województwie lubuskim. Zastępca Dyrektora zapoznał uczestników z historią Światowego Dnia Ochrony Mokradeł oraz roli siedlisk podmokłych w ochronie klimatu i zachowaniu cennych ekosystemów mokradłowych. Następnie swoją prelekcję wygłosili przedstawiciele Nadleśnictwa Bogdaniec pt. Mała retencja – Światowy Dzień Mokradeł. Po wysłuchaniu prezentacji, swoją prelekcję wygłosił Piotr Chara - przyrodnik-fotograf. Prelekcję połączono z pokazem slajdów o bogactwie przyrodniczym doliny Warty i Odry, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Natura 2000. Przyrodnik przedstawił również środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych zamieszkujących obszary podmokłe w otoczeniu tych rzek.
Na zakończenie uczestnikom spotkania Światowego Dnia Mokradeł rozdano materiały promujące mokradła przygotowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Światowy Dzień Mokradeł, zwany również Światowym Dniem Obszarów Wodno-Błotnych, obchodzony jest 2 lutego od 1997 roku. Datę tę wyznaczyło podpisanie w 1971 roku konwencji ramsarskiej. Konwencja o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, to najstarsza światowa konwencja poświęcona ochronie środowiska przyrodniczego. Jej celem jest ochrona i zrównoważone użytkowanie mokradeł.
Jednym z 19 w Polsce podmokłych obszarów wpisanych na listę Ramską jest położony w naszym regionie Park Narodowy Ujście Warty.