Ochrona krajobrazu – obowiązek czy szansa na zrównoważony rozwój
5 września 2016 r. w auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się konferencja „Ochrona krajobrazu – obowiązek czy szansa na zrównoważony rozwój”, zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Konferencję otworzył Jan Rydzanicz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, który wskazał na konieczność podejmowania działań na rzecz ochrony krajobrazu jako istotnego elementu środowiska oraz współpracy pomiędzy organami administracji rządowej i samorządowej, instytucjami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi, w tym zakresie.
W trakcie konferencji prof. dr hab. Mariusz Kistowski z Uniwersytetu Gdańskiego omówił podstawowe zagadnienia dotyczące poszczególnych elementów tworzących krajobraz oraz znaczenie krajobrazu i jego zachowania w zrównoważonym rozwoju. Ponadto przedstawił zasady opracowywania audytu krajobrazowego – nowego dokumentu planistycznego sporządzanego na potrzeby województw.
Z kolei dr Krzysztof Badora z Uniwersytetu Opolskiego dokonał analizy wpływu tzw. ustawy krajobrazowej - ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu - na obowiązki poszczególnych urzędów wynikające z tego przepisu prawnego. Jednocześnie omówił oddziaływanie farm wiatrowych na krajobraz oraz przedstawił metodykę sporządzania analizy dotyczącej tego oddziaływania.
Zagadnienia dotyczące krajobrazu kulturowego, w tym przykłady jego prawidłowego zachowania lub degradacji, wraz z przykładami fotograficznymi przedstawił Błażej Skaziński, Kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim.
Zorganizowanie konferencji poświęconej tak aktualnej tematyce jaką jest ochrona krajobrazu wzbudziło duże zainteresowanie osób zajmujących się ochroną krajobrazu naturalnego i kulturowego i okazało się doskonałą odpowiedzią na zapotrzebowanie tych środowisk.
Przyjęcie otwartej formuły zgłaszania uczestników umożliwiło udział w spotkaniu około 200 osobom z 7 województw, reprezentujących urzędy, instytucje naukowe i firmy. Uczestnikami byli przedstawiciele regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, urzędów wojewódzkich, urzędów marszałkowskich, urzędów gmin, regionalnej dyrekcji lasów państwowych, generalnej dyrekcji dróg krajowych i autostrad, regionalnych biur gospodarki przestrzennej, parków narodowych i krajobrazowych, szkół wyższych, firm opracowujących dokumentacje planistyczne oraz opracowania dotyczące środowiska (ekofizjografie, prognozy i raporty oddziaływania na środowisko), firm zajmujących się lokalizowaniem farm wiatrowych.
Konferencja została sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach zadania „Wsparcie systemu ocen oddziaływania na środowisko i obszary Natura 2000”.
Materiały szkoleniowe z konferencji znajdują się na stronie RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim w zakładce O NAS→BAZA MULTIMEDIÓW→PREZENTACJE
Fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim