Polsko-niemiecka współpraca w zakresie ochrony muraw kserotermicznych
21 listopada 2018 r. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Pszczewie odbyło się robocze spotkanie z udziałem przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim: Józefa Kruczkowskiego Regionalnego Konserwatora Przyrody i Darii Jachimowskiej Głównego specjalisty Wydziału Ochrony Przyrody.
Spotkanie zorganizowane zostało przez partnerów projektu „Natura Viadrina +” Alinę Jągowską Dyrektora Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego i licznie zgromadzonych pracowników oraz przedstawicieli stowarzyszenia Landschaftsflegeverband Mittele Oder e.V. i Ewę Drewniak z Klubu Przyrodników Muzeum Łąki w Owczarach. W spotkaniu wziął udział również Ryszard Orzechowski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.
Prezentowany projekt ma na celu ochronę, zachowanie i odtwarzanie zagrożonych siedlisk i gatunków w granicach obszarów Natura 2000 Euroregionu Pro Europa Viadrina, po obydwu stronach granicy polsko-niemieckiej.
Zadanie w zakresie omówionym na spotkaniu, odnosi się do czynnej ochrony płatów siedliska o kodzie: 6210 – murawy kserotermiczne Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis-Festucion pallentis, realizowanej w granicach obszaru Natura 2000 Ujście Warty PLC080001 i Parku Krajobrazowego Ujście Warty, oraz płatu siedliska 6410 – zmiennowilgotne łąki trzęślicowe Molinion oraz związanych z nim gatunków motyli z rodzaju modraszek: Phengaris teleius i Phengaris nausithous, wykonywanej w obszarze Natura 2000 Krośnieńska Dolina Odry PLH080028 i Krzesińskiego Parku Krajobrazowego po stronie polskiej oraz płatów murawowych z miłkiem wiosennym Adonis vernalis, wykształconych na krawędzi doliny starorzecza Odry po stronie niemieckiej.
Wspólne spotkanie, poświęcone szczegółowej problematyce ochrony płatów siedlisk i gatunków z załącznika I i II Dyrektywy Rady 92/43/EWG z dnia 21 maja 1992 roku w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory, stało się interesującą konfrontacją, interdyscyplinarnej wiedzy osób, zajmujących się zarówno profesjonalną ochroną siedlisk i gatunków w terenie oraz wydających różnorakie zezwolenia w myśl obowiązujących przepisów, w ramach prowadzonego nadzoru zachowania chronionych elementów przyrodniczych w województwie lubuskim.
Przyjazna atmosfera oraz interesująca wymiana wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas realizacji wielu projektów, nakierowanych na ochronę najcenniejszych siedlisk przyrodniczych i gatunków, sprzyja dalszemu rozwojowi życzliwej i merytorycznej współpracy instytucji i organizacji pozarządowych, polskich i niemieckich.