Polsko-niemieckie rozmowy o wilku
9 października 2019 r. w Nadleśnictwie Strzelce Krajeńskie odbyło się polsko-niemieckie spotkanie dotyczące wilka. Inicjatorem spotkania była Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie było okazją do omówienia sposobu postępowania, prewencji, a także wymiany doświadczeń i informacji na terenie województwa lubuskiego i Niemiec.
W forum wzięła udział delegacja ze strony niemieckiej, przedstawiciele Ministerstwa Środowiska Kraju Związkowego Brandenburgii, a po stronie polskiej uczestniczyli: Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim-Regionalny Konserwator Przyrody w Gorzowie Wlkp., pracownicy Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000 RDOŚ w Gorzowie Wlkp., przedstawiciele: Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie i w Zielonej Górze, Drawieńskiego Parku Narodowego, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, Nadleśnictwa Strzelce Krajeńskie, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu, Łowczy Okręgowy Zarządu Okręgowego PZŁ w Gorzowie Wlkp. oraz starosta powiatu strzelecko-drezdeneckiego.
Spotkanie otworzył i przywitał przybyłych gości Grzegorz Jankowski - Nadleśniczy Strzelec Krajeńskich. Po wystąpieniu Nadleśniczego został wyświetlony krótki film przedstawiający charakterystykę Nadleśnictwa Strzelec Krajeńskich oraz bogactwo przyrody tego terenu.
Następnie serię wystąpień rozpoczął Tomasz Kozłowski, Główny Specjalista z RDOŚ w Gorzowie Wlkp., prezentując wykład pod nazwą „Wilk w aspekcie odszkodowań i prewencji województwa lubuskiego”. T. Kozłowski przedstawił m.in. podstawy prawne ochrony wilka w UE i w Polsce, liczebność wilka oraz jego rozmieszczenie na terenie województwa lubuskiego. Omówił także procedurę postępowań w przypadku sytuacji konfliktowych. Następnie dr Andreas Piela, Kierownik Departamentu ds. Ochrony Gatunków Ministerstwa Rozwoju Wsi, Środowiska i Rolnictwa Brandenburgii, wygłosił referat nt. „Możliwości ingerencji według Brandenburskiej Dyrektywy „Wilk”. Po przedstawieniu aspektów formalno-prawnych ze strony polskiej i niemieckiej, przedstawiciel RDLP w Zielonej Górze przybliżył historię wilka w świadomości społecznej i kulturze. Mówił o mitach i legendach, otaczających to zwierzę. Strukturę planu zarządzania populacją wilka w Brandenburgii zaprezentowała Verena Harms z Urzędu ds. Ochrony Środowiska w Brandenburgii. Następnie Konrad Wypychowski, Dyrektor PN Ujście Warty mówił o występowaniu wilka w kompleksach leśnych Parku Narodowego Ujście Warty. W następnej kolejności owczarz Knut Kucznik opowiedział o zastosowaniu owczarków ochronnych w pasterstwie. Podkreślił ważną rolę człowieka w zabezpieczeniu zwierząt gospodarskich przed atakami wilków.
Serię wystąpień zamknął Peter Peuker, opiekun wilków w Brandenburgii. Przedstawił referat nt.”Roli honorowego opiekuna wilków”.
Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny.
Wilk Canis lupus staje się nieodłączną częścią naszego krajobrazu i jest ważnym elementem dobrze funkcjonującego ekosystemu leśnego. Jednocześnie budzi skrajne emocje. Dlatego też spotkanie to było doskonałą okazją do stworzenia platformy umożliwiającej wymianę doświadczeń na temat współistnienia ludzi i wilków.