Zbiór ślimaka winniczka w województwie lubuskim
W 2015 r. do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęło 5 wniosków od podmiotów zainteresowanych pozyskiwaniem ślimaka winniczka Helix pomatia L. do celów gospodarczych, które określiły swoje zapotrzebowanie na 270 ton.
Do 20 kwietnia 2015 r., czyli rozpoczęcia sezonu zbioru ślimaków, zezwolenie uzyskały 4 firmy, na łączną ilość 106 ton. 21 kwietnia 2015 r. wydano kolejne zezwolenie na pozyskanie 11 ton ślimaka. Ogółem w roku bieżącym podmioty będą mogły zebrać 116 ton tego mięczaka. Wszystkie podmioty, które złożyły wnioski na pozyskiwanie ślimaka winniczka z terenu województwa lubuskiego spełniały wymagania formalne. Zbieranie osobników jest zabronione na terenach parków narodowych i rezerwatów przyrody, a także następujących gminach: Słońsk, Babimost, Jasień, Łęknica, Brzeźnica.
Zgodnie z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia Ministra Środowisk z dnia 7 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, ślimak winniczek został ujęty w załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia, jako gatunek zwierząt objęty ochroną częściową, który może być pozyskiwany przez łączny okres trzydziestu dni w danym roku, w okresie od 20 kwietnia do 31 maja.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, mając na względzie ochronę populacji ślimaka winniczka na obszarze swojego działania zlecił w 2012 r. zespołowi naukowemu pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Błoszyka wykonanie cyklu badawczego Oceny liczebności i rozmieszczenia populacji ślimaka winniczka Helix pomatia L. na terenie województwa lubuskiego. Zgodnie z określoną metodyką dotyczącą pozyskiwania ślimaka winniczka w województwie lubuskim, możliwy ręczny zbiór osobników został określony na 150 ton. Maksymalny zbiór takich ilości zapewni utrzymanie trwałej i stabilnej populacji tego gatunku w naszym regionie.
Fot.: By user:Kosiarz-PL, cropped Przykuta (Image:Helix pomatia may 2008.JPG) [GFDL, CC-BY-SA-3.0 or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons