Przegląd Teatrzyków Ekologicznych w Gorzowie Wielkopolskim
W celu promowania wśród dzieci i młodzieży idei dbałości o środowisko naturalne, kształtowania właściwych postaw proekologicznych, zdrowego stylu życia oraz rozwijania zainteresowań kulturą teatralną i literaturą, Zespół Kształcenia Specjalnego nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim zorganizował imprezę, prezentującą zarówno estetykę wykonania scenografii i rekwizytów, jak i umiejętności aktorskie wykonawców, w formie wspólnej zabawy integracyjnej, małego przeglądu teatralnego. Do udziału w konkursie zaproszono przedszkola, szkoły i ośrodki kształcenia specjalnego. W turnieju teatralnym wzięli udział młodsi i starsi artyści aż 25 placówek oświatowych z Gorzowa Wielkopolskiego, Kargowej, Łęknicy, Nowej Soli i Sulęcina.
Przedstawienia oceniało Jury w składzie: Żaneta Domarecka, przedstawiciel Zakładu Utylizacji Odpadów Sp. z o.o. z Gorzowa Wielkopolskiego, Daria Jachimowska, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, i Edyta Wyborska, przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Gorzowa Wielkopolskiego.
Komisja konkursowa oceniając przedstawienia teatralne brała pod uwagę przede wszystkim: zgodność z regulaminem konkursowym, dobór repertuaru, kulturę mowy, przesłanie ekologiczne, pomysłowość zobrazowania wybranych treści, układy choreograficzne, zrozumiałość przekazu oraz wkład pracy uczestników i opiekunów, m.in. w przygotowanie rekwizytów i strojów.
Dzieci i młodzież z terenu województwa lubuskiego uczestniczyli w konkursie w trzech kategoriach:
- przedszkolnej,
- szkół podstawowych,
- szkół prowadzących nauczanie zintegrowane oraz ośrodki kształcenia specjalnego.
Z uwagi na wysoki walor artystyczny i edukacyjny przedstawionych scen teatralnych, Jury miało wyjątkowo trudne zadanie wyboru najlepszych.
W kategorii przedszkolnej nagrodzono następujące placówki:
- I miejsce zdobyło Przedszkole Miejskie Nr 17 w Gorzowie Wlkp. za przedstawienie sztuki „Eko wieści",
- II miejsce zajęło Przedszkole Miejskie nr 13 z Gorzowa Wielkopolskiego za przedstawienie „Las domem zwierząt",
- III miejsce wywalczyło Przedszkole Miejskie Nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim za przedstawienie „Czerwony Kapturek i zdrowe odżywianie".
Wyróżnienia powędrowały do rąk opiekunów Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 27 w Gorzowie Wielkopolskim, Przedszkola Miejskiego Nr 6 w Gorzowie Wielkopolskim oraz Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 9 w Gorzowie Wielkopolskim.
W kategorii placówek kształcenia specjalnego zwyciężyły:
- I miejsce - Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem z Gorzowa Wielkopolskiego za przedstawienie sztuki „W poszukiwaniu zdrowego ducha",
- II miejsce ex aequo zajęły: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sulęcinie za przedstawienie „Żeby zdrowym być trzeba zdrowo żyć" i Zespół Kształcenia Specjalnego Nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim,
- III miejsce zajął Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy w Nowej Soli za przedstawienie „W zdrowym ciele zdrowy duch, a dla ducha dobry ruch ".
W kategorii szkół podstawowych nagrodzono następujące szkoły:
- I miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim za przedstawienie sztuki „O smoku, który zmienił jadłospis",
- II miejsce: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Łęknicy za przedstawienie „Dentystyczna przygoda pewnej Baby Jagi”.
- III miejsce jury przyznała placówkom: Szkole Podstawowej Nr 21 w Gorzowie Wielkopolskim za przedstawienie „Zdrowy Czerwony Kapturek", Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu w Kargowej za przedstawienie „Zielony Kapturek i Leśne Ludki”, Szkole Podstawowej Nr 22 w Gorzowie Wielkopolskim za przedstawienie „Zdrowym być” i Zespołowi Szkolno - Przedszkolnemu w Kargowej za przedstawienie „Zdrowy Czerwony Kapturek".
Dzieci i młodzież otrzymały wiele cennych nagród, a w trakcie obrad jury słodki poczęstunek.
Czas rywalizacji upłynął w atmosferze radości, wesołych okrzyków, wspólnych śpiewów znanych piosenek takich jak np. „Mydło wszystko umyje nawet uszy i szyję”, „Wyginam śmiało ciało”, „Czerwony Kapturek to ja właśnie ja”.
Podjęty przez Organizatora, po raz kolejny, trud wychowywania młodego pokolenia w poczuciu współodpowiedzialności za stan środowiska, swojego zdrowia, poszanowania piękna polskiej mowy oraz zainteresowania sztuką teatralną pomaga skutecznie kształtować właściwe postawy proekologiczne, prozdrowotne i kultury osobistej dzieci, młodzieży oraz osób z ich najbliższego otoczenia.
Wyrazem tego jest zorganizowany już po raz siódmy przegląd teatrzyków dzieci i młodzieży szkolnej.
Z roku na rok coraz więcej placówek oświatowych zainteresowanych jest udziałem w tym konkursie. W roku 2015 opiekunowie zgłosili prawie 300 dzieci. Przegląd teatralny z uwagi na tematykę i ogromne zainteresowanie tą formą przekazu zyskał pełne uznanie i poparcie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
Miejskie Centrum Kultury w Gorzowie Wlkp.