Rajd Łagów 2018
20 października 2018 r., w Dniu Krajobrazu ustanowionym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, odbył się rajd turystyczno-przyrodniczy szlakami Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. Rajd objęli swoim patronatem Przewodniczący Rady Programowej Zespołów Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego Piotr Grochowski oraz Regionalny Konserwator Przyrody Józef Kruczkowski.
Do Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego udało się ponad 100 turystów. Józef Kruczkowski, Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim-Regionalny Konserwator Przyrody poinformował uczestników spotkania o idei Dnia Krajobrazu, który ma na celu uświadomienie społeczeństwu jak ważną funkcję pełni otaczająca nas przestrzeń. W 2017 r. Rada Europy ogłosiła 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.
Teren parku udostępniono dzięki życzliwości Dowódcy Poligonu Wędrzyna i Nadleśnictwa Sulęcin. To było ostatnie z miejsc rocznego projektu Oddziału PTTK poznania wszystkich Parków Krajobrazowych Lubuskiego. Na mecie najaktywniejsi otrzymali nagrody i dyplomy ufundowane i wręczane przez Piotra Grochowskiego (Przewodniczący Rady PK woj. lubuskiego), Józefa Kruczkowskiego (Regionalny Konserwator Przyrody), Grzegorza Kota (Nadleśnictwo Sulęcin). Wykwalifikowani piechurzy otrzymali odznaki Turystyki Pieszej, Młodzieżową Odznakę Krajoznawczą i Górską Odznakę Turystyczną.
Uczestnicy spotkania pokonali trasę wiodącą przez unikalne bukowe lasy, brzegi jezior na szczyty Gorajec (224 m) i Bukowiec (227 m), prowadzeni przez Dawida Karzólewskiego, pracownika Zespołu Parków Krajobrazowych.
Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy jest położony w woj. lubuskim, w powiatach sulęcińskim (gmina Sulęcin) i świebodzińskim (gmina Łagów). Park powstał w 1985 r. w celu zachowania i ochrony wybitnych walorów krajobrazowych i przyrodniczych centralnej części Pojezierza Lubuskiego – Pojezierza Łagowskiego. Chroni on pełne ryb jeziora, strome wzgórza porośnięte charakterystycznymi bukowymi lasami oraz pofalowaną powierzchnię pól i łąk z bogatą roślinnością i licznymi gatunkami zwierząt.
Na terenie parku funkcjonuje sieć dobrze oznakowanych szlaków turystycznych, rowerowych i ścieżek przyrodniczych, pozwalających na dokładne zapoznanie się z atrakcjami parku i jego gruntowne zwiedzenie.
Fot.: PTTK Ziemia Gorzowska