Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zarejestrowana w EMAS
16 listopada 2015 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, po wdrożeniu w jednostce najwyższych wymagań stawianych w obszarze zarządzania środowiskowego, dołączyła do grona organizacji zarejestrowanych w krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS), uzyskując jednocześnie prawo do używania logo EMAS.
Rejestracja urzędu w EMAS jest potwierdzeniem, że zielona administracja, jako idea nabiera wymiaru praktycznego. Podstawową korzyścią z wdrożenia systemu EMAS jest możliwość stałej poprawy zarządzania środowiskowego, a co za tym idzie, skutecznego zmniejszania negatywnego oddziaływania na środowisko. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim poprzez orientację na klienta i doskonalenie jakości świadczonych usług będzie mogła zapewnić profesjonalną obsługę klientów w przyjaznej im instytucji, zgodnie z trybem i terminem, określonym w prawie.
W trakcie prac nad wdrożeniem systemu EMAS zostały zidentyfikowane aspekty środowiskowe, na które w obszarze wykonywanych zadań, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim może aktywnie oddziaływać, m.in. poprzez nadzór i bieżący monitoring. Przeanalizowano również wpływ Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Gorzowie Wielkopolskim na środowisko w wyniku wydawanych decyzji oraz prac wykonywanych przez podmioty na rzecz urzędu. Efekty osiągnięte w wyniku zastosowanych rozwiązań i wprowadzonych praktyk przedstawiono w Deklaracji środowiskowej w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim za rok 2014.
Rejestrując się w systemie EMAS, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim chce przyczynić się do promowania znaczenia ciągłego doskonalenia się w obszarze ochrony środowiska.
Głównym celem wdrożenia EMAS w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim jest poprawa naszej działalności na rzecz środowiska naturalnego, a także efektywna realizacja usług dla mieszkańców. Chcemy także pokazać, że naszymi działaniami przyczyniamy się do ciągłej i skutecznej poprawy stanu środowiska naturalnego naszego regionu. Nie zapominamy również o społeczeństwie, które żyje, pracuje i odpoczywa w województwie lubuskim. Chcielibyśmy, jako Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zapewnić tym ludziom możliwość korzystania ze zdrowego i czystego środowiska. Wierzymy, że całokształt naszych działań przyczyni się również do rozwoju i promocji województwa lubuskiego - podkreślił Jan Rydzanicz Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
System EMAS jest najbardziej wiarygodnym spośród obecnie funkcjonujących systemów zarządzania środowiskowego. Wymaga stałej poprawy działalności środowiskowej, informowania opinii publicznej o wpływie na środowisko działań, wyrobów i usług organizacji oraz włączenia pracowników w proces ciągłej poprawy efektów działalności środowiskowej.
Założenia systemu EMAS przyczyniają się do minimalizowania oddziaływania na środowisko w miarę wzrostu gospodarczego, do ochrony zasobów naturalnych i zrównoważonej gospodarki tymi zasobami, wpisując się tym samym, w unijną strategię przekształcenia Wspólnoty w najbardziej dynamiczne, konkurencyjne oraz oparte na wiedzy społeczeństwo na świecie.
Wdrażanie systemu EMAS w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim zrealizowane zostało w ramach projektu systemowego Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Procesy, cele, kompetencje - zintegrowane zarządzanie w Urzędzie, finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
***
EMAS w skrócie
EMAS jest systemem zarządzania środowiskowego stworzonym z myślą o organizacjach, instytucjach, które dobrowolnie zobowiązują się do oceny swojego wpływu na środowisko i doskonalenia swojej działalności prośrodowiskowej w oparciu o tzw. cykl Deminga (PDCA – planuj, wykonaj, sprawdź, popraw).
- Przystąpienie do systemu EMAS jest dobrowolne;
- EMAS jest skierowany do każdego rodzaju organizacji tzn. mikro i małych i średnich przedsiębiorstw, dużych firm, instytucji użytku publicznego, w tym uczelni, szkół, organów administracji publicznej;
- Jest instrumentem pomagającym optymalizować procesy, wydajniej wykorzystywać zasoby, dzięki czemu zmniejszeniu ulega wpływ organizacji na środowisko;
- System EMAS przyczynia się do usprawnienia działań w organizacji oraz prowadzenia skutecznego nadzoru nad ich realizacją;
- EMAS stanowi atrakcyjne narzędzie komunikacyjne i marketingowe (m.in. możliwość wykorzystywania logo EMAS, uzyskanie wpisu do rejestru krajowego i europejskiego);
- Przystąpienie do systemu pozwala na zwiększenie wiedzy pracowników na temat kwestii związanych z ochroną środowiska poprzez zaangażowanie w proces jego wdrażania i funkcjonowania.
Korzyści z przystąpienia do systemu EMAS:
- zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska;
- wzrost efektów ekologicznych - ograniczenie zużycia zasobów naturalnych;
- minimalizacja kosztów - redukcja wnoszonych opłat za korzystanie ze środowiska (ograniczenie ilości odpadów, ścieków i emisji gazów, etc.);
- wzrost konkurencyjności organizacji na rynkach przywiązujących wagę do proekologicznego podejścia do działalności;
- poprawa wizerunku organizacji oraz zwiększenie jej wiarygodności;
- poprawa relacji z organami administracji publicznej i klientami;
- poprawa jakości oraz bezpieczeństwa pracy poprzez zaangażowanie pracowników w działalność organizacji.
EMAS gwarantuje:
- efektywność poprzez wykazywanie ciągłej poprawy działalności prośrodowiskowej, potwierdzanej przez niezależnego od organizacji weryfikatora środowiskowego;
- wiarygodność dzięki deklaracji wykazywania pełnej zgodności z unijnymi i krajowymi przepisami prawa ochrony środowiska, ocenianej przez organy administracji egzekwującej te prawa;
- przejrzystość poprzez informowanie (za pomocą deklaracji środowiskowej) opinii publicznej i zainteresowanych stron (klientów i społeczności lokalnej) o wpływie na środowisko organizacji, jej produktów i usług.
Przypomnijmy, że EMAS jest jedynym systemem zarządzania środowiskowego z publicznie dostępnym rejestrem organizacji zarejestrowanych, prowadzonym przez administrację publiczną.