O ochronie przyrody powiatu międzyrzeckiego
Jaką rolę pełni regionalny dyrektor ochrony środowiska w województwie, powiecie i gminie? Jakie zadania realizuje regionalna dyrekcja ochrony środowiska? Jakie organy ochrony przyrody funkcjonują w województwie i jakie są ich kompetencje? Jak przebiega współpraca Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z powiatowym i gminnymi wydziałami ochrony środowiska? To tylko niektóre zagadnienia, które pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Grzegorz Karcz i Tomasz Schubert, przybliżyli nowo wybranym władzom powiatu międzyrzeckiego w czasie VI sesji Rady Powiatu Międzyrzeckiego, która odbyła się 31 marca 2015 r.
Przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji uczestniczyli w wydarzeniu na zaproszenie Jarosława Szałaty, Przewodniczącego Rady Powiatu Międzyrzeckiego. Celem spotkania było zapoznanie nowo wybranych władz powiatu oraz radnych powiatowych z zagadnieniami ochrony środowiska i ochrony przyrody w powiecie międzyrzeckim.
Ponad połowę obszaru powiatu międzyrzeckiego pokrywają różne formy ochrony przyrody. To właśnie tu znajduje się m.in. jedno z najważniejszych stanowisk nietoperzy w Polsce i w Europie, objęte ochroną w ramach obszaru Natura 2000 Nietoperek PLH080003 oraz rezerwatu przyrody Nietoperek. Jednocześnie przez powiat przebiega jedna z najważniejszych arterii transportowych województwa lubuskiego - niedawno wybudowana droga szybkiego ruchu S3.