Lubuskie spacery krajobrazowe
Woda w Pszczewskim Parku Krajobrazowym
17 października 2019 r. pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, przy udziale pracowników Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, zorganizowali spacer krajobrazowy wzdłuż brzegu jeziora Miejskiego w Pszczewie.
Celem spaceru było omówienie znaczenia jezior, cieków i terenów podmokłych w lokacji i rozwoju Pszczewa oraz ukazanie piękna jego krajobrazu.
Rozpoczynając spacer, dr Tomasz Schubert i dr Grzegorz Karcz – główni specjaliści z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, grupa uczestników wśród których była Alina Jągowska, dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego oraz uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej w Pszczewie pod opieką Małgorzaty Schubert, przeszła na półwysep Katarzyna, na którym od X do XII wieku było grodzisko. Tam rozpoczęła się historia miejscowości. Jezioro Miejskie w Pszczewie było przede wszystkim naturalnym systemem obronnym i dostarczało pożywienia. W dalszej części trasy uczestnicy zobaczyli XII-wieczny teren lokacji miasta, na wzniesieniu pomiędzy dwoma jeziorami, ograniczony od południa ciekiem a od północy terenami podmokłymi. Zabudowa od strony jeziora posiada do dziś zachowane wąskie uliczki, ułatwiające mieszkańcom średniowiecznego miasta szybki dostęp do wody w celu ugaszenia pożarów. Ówczesne miasto z biegiem lat zaczęło wykorzystywać wodę także dla celów gospodarczych - piętrzono cieki na dwóch młynach, powstał browar.
Obecnie jezioro Miejskie ma funkcję rekreacyjną (miejsce kąpieli, wędkarstwa), a wzdłuż jego brzegu wyznaczoną promenadę. Końcowym przystankiem spaceru był punkt widokowy na tzw. górze wieżowej, która w świetle badań jest grodziskiem stożkowatym usypanym na północnych rubieżach średniowiecznego Pszczewa. Rozciągająca się stąd panorama widokowa uwidacznia ład przestrzenny zabudowy miasta do dziś zachowane piękno krajobrazu jezior, lasów i terenów otwartych jego okolicy.
Krajobraz Santoka z wodą w tle
18 października 2019 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wspólnie z Gminą Santok, Zespołem Parków Krajobrazowych, Fundacją Zielona Dolina Odry i Warty oraz Oddziałem PTTK „Ziemia Gorzowska”, zorganizowali plenerowe spotkania z wykładami Woda w krajobrazie.
Wydarzenie rozpoczęło się w Szkole Podstawowej w Santoku -gminie położonej nad Wartą i Notecią, gdzie przywitał wszystkich Józef Kruczkowski – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska i Paweł Pisarek – Wójt Gminy Santok. Następnie Andrzej Korzeniowski – Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim - Regionalny Konserwator Przyrody przedstawił idee Dnia Krajobrazu. O siedliskach gatunków fauny i flory występujących w obszarze Natury 2000 Dolina Dolnej Noteci PLB080002 i Ujście Noteci PLH080006 oraz w rezerwacie przyrody Santockie Zakole i Buki Zdroiskie im. prof. Lucjana Agapowa mówiła Daria Jachimowska – główny specjalista z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim. Paweł Cieniuch – główny specjalista w Barlinecko-Gorzowskim Parku Krajobrazowym opowiedział o wodzie w krajobrazie Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, a Piotr Chara z Fundacji Zielona Dolina Odry i Warty mówił o ptakach wodnych oraz przedstawił piękno i bogactwo tętniącego życiem świata zasobnego w wodę. Bardzo często padało znane już od dawna sformułowanie: BEZ WODY NIE MA ŻYCIA!
150 osób wysłuchało prezentacji i wzięło udział w grze terenowej O czterech rzekach w Santoku. W jej trakcie uczestnicy mieli możliwość podziwiania piękna krajobrazu ukształtowanego przez rzeki Wartę i Noteć.