Monitoring rybołowa w lubuskim
W 2015 r. uzyskane wyniki z przeprowadzonego monitoringu rybołowa wykazał silny spadek liczby gniazdujących par tych ptaków w województwie lubuskim. Podczas badań potwierdzono obecność ptaków zaledwie na 3 stanowiskach, co stanowi około 40% stanu populacji z roku 2014.
Jednak zważywszy na zaledwie 5 letni okres prowadzenia monitoringu, który należy uznać za zbyt krótki okres czasu, niemożliwe jest na obecnym etapie wiedzy ostatecznie sformułowanie wniosków dotyczących kształtowania się trendu populacji rybołowa w regionie.
Rybołów jest nieco większy od pospolitego myszołowa. Długość ciała wynosi od 55 do 58 cm, a rozpiętość skrzydeł 145 - 170 cm. Ubarwienie wierzchniej strony ciała ma kolor ciemno brązowy lub czarniawy, natomiast spodnia strona jest biała z charakterystycznymi ciemnymi plamami na nadgarstkach. Lotki skrzydeł są prążkowane, co powoduje że mogą wydawać się ciemne. Głowa rybołowa jest biała z charakterystyczną ciemną przepaską przechodzącą od dzioba i oka, aż do karku. Na piersi natomiast, występuje dobrze widoczna ciemna przepaska w kształcie pierścienia. Dzięki dość smukłej sylwetce, rybołów (zwłaszcza widziany z daleka) może przypominać dużą mewę, szczególnie gdy krąży nad zbiornikiem wodnym.
Pozostaje tylko nadzieja, że odnotowany w 2015 r. spadek liczby gniazdujących par rybołowów w województwie lubuskim, ma charakter krótkoterminowy.
Zmiany liczebności rybołowa w województwie lubuskim w latach 2011-2015
Fot.: Michał Bielewicz