Działania w ramach programu LIFE
13 października 2016 r. w siedzibie Urzędu Miasta w Gorzowie Wielkopolskim odbyło się spotkanie w celu omówienia możliwości zrealizowania projektu w zakresie priorytetów tematycznych dotyczących następujących działań w ramach programu Life 2014-2020:
- Ochrona Środowiska i efektywne gospodarowanie zasobami
- Przyroda i różnorodność biologiczna
- Łagodzenie zmian klimatu
- Dostosowanie do zmian klimatu.
W pracach zespołu wzięła udział Daria Jachimowska Starszy specjalista Wydziału Ochrony Przyrody Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przedstawiając i przybliżając możliwości realizacji zadań w kontekście uwarunkowań formalno – merytorycznych wskazanych form ochrony przyrody, tj. obszarów Natura 2000, rezerwatu przyrody, obszarów chronionego krajobrazów i ochrony gatunkowej, znajdujących się w granicach Miasta Gorzowa Wielkopolskiego. W gronie pracowników Wydziału Gospodarki Komunalnej i Transportu Publicznego, Wydziału Inwestycji i Remontów Dróg, Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa oraz Wydziału Strategii Miasta Urzędu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego omówiono następujące zagadnienia:
- system i możliwości finansowania działań;
- możliwe lokalizacje działań w granicach obszarów chronionych, które mogłyby być objęte programem, tj. Obszar Chronionego Krajobrazu „Dolina Warty i Dolnej Noteci”, obszary Natura 2000: Dolina Dolnej Noteci PLB080002, Murawy Gorzowskie PLH080058, Ujście Noteci PLH080006 oraz siedliska dwóch rzek Kłodawki i Srebrnej wraz z chronionymi gatunkami, których są siedliskiem;
- kwestie dotyczące ww. obszarów planowania związane z realizacją zadań oraz sposobami zastosowania działań z zakresu aktywnej ochrony gatunków i siedlisk na terenach położonych w granicach miasta,
- możliwość realizacji projektów w kontekście naturalnej retencji wód.
Powyższe spotkanie umożliwiło pożądaną wymianę doświadczeń w dziedzinie możliwości realizacji zaproponowanych działań, w ramach adaptacji Miasta Gorzowa Wielkopolskiego do zmian klimatycznych, z uwzględnieniem ochrony cennych elementów przyrodniczych oraz przygotowanie do efektywnego uzyskania dofinansowania ze środków unijnych.