Nowa wersja Portalu Jakości Powietrza
Od 10 grudnia 2015 r. każdy może na bieżąco sprawdzać jakość powietrza w swojej okolicy. Uruchomiono nowy portal Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska - powietrze.gios.gov.pl. Z jego pomocą może znaleźć aktualne informacje na temat jakości powietrza.
Dane pochodzą bezpośrednio z około 140 automatycznych stacji pomiarowych Państwowego Monitoringu Środowiska rozmieszczonych na terenie całego kraju. Są prezentowane w postaci map, zestawień i wykresów. Przystępna forma graficzna pozwala z łatwością śledzić stężenie zanieczyszczeń w powietrzu.
Portal przygotowano z myślą o użytkowniku, który nie posiada wiedzy eksperckiej. Wyniki pomiarów podaje w sześciostopniowej skali, od „bardzo dobrego” do „bardzo złego”, odnoszącej się do potencjalnego wpływu zanieczyszczeń na zdrowie. Informacje o jakości powietrza są prezentowane zbiorczo, za pomocą tzw. indeksu ogólnego, który uwzględnia stężenia siedmiu zanieczyszczeń monitorowanych automatycznie, oraz oddzielnie dla poszczególnych substancji – pyłów zawieszonych: PM10 i PM2,5, dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenku węgla, benzenu i ozonu.
Dostępne są także prognozy krótko- i długoterminowe, informacje o stacjach pomiarowych oraz analizy i raporty z badań jakości powietrza przeprowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Użytkownicy portalu mogą także pobrać archiwalne wyniki pomiarów i śledzić ostrzeżenia o wysokich stężeniach zanieczyszczeń występujących na terenie Polski.
W ciągu dwóch ostatnich lat Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zakupił i zainstalował ponad 630 nowych urządzeń pomiarowych, w tym analizatory do pomiaru zanieczyszczeń gazowych, m.in. ozonu, tlenków azotu i dwutlenku siarki i automatyczne mierniki pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. Ta inwestycja umożliwiła zwiększenie dokładności monitoringu powietrza. Wyposażyła również inspektoraty w urządzenia zastępcze, które będą wykorzystywane w razie awarii urządzeń podstawowych. Nowy sprzęt wraz z wykonaniem instalacji kosztował ponad 28,6 mln zł.
Pod koniec grudnia br. dostępna będzie również aplikacja na urządzenia mobilne.
Fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim