Szlak w rezerwacie „Santockie Zakole” już otwarty!
Pasjonaci natury i wędrówek wśród zieleni zyskali kolejną przyrodniczą atrakcję w województwie lubuskim. To ośmiokilometrowy szlak w rezerwacie wśród starorzeczy, oczek wodnych, wiekowych dębów i majestatycznych fragmentów lasu. Jego oficjalnie otwarcie nastąpiło 5 września.
Uczestnicy wydarzenia mogli jako pierwsi podziwiać uroki nowo otwartego szlaku przyrodniczo-turystycznego. A wszystko za sprawą spaceru, którego przewodnikami byli Daria Jachimowska i Monika Grzejszczak z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zbigniew Rudziński z Oddziału PTTK Ziemia Gorzowska. We wspólnej wędrówce wzięło udział około stu osób. Wśród nich nawet kilkuletnie dzieci, a także doświadczeni piechurzy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości, chcący poznać lepiej otaczającą ich przyrodę.
Podczas gdy blisko stuosobowa grupa wędrowała szlakiem równolegle w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Santoku odbyła się debata przyrodnicza z udziałem Józefa Kruczkowskiego - Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim i dr. Andrzeja Korzeniowskiego - Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim – Regionalnego Konserwatora Przyrody oraz zgromadzonych gości, w tym między innymi przedstawicieli nauki a wśród nich prof. Leszka Jerzaka - przewodniczącego Regionalnej Rady Ochrony Przyrody, samorządów, PG Wód Polskich, Lasów Państwowych oraz organizacji i stowarzyszeń przyrodniczych.
Przewodnicy przedstawili wiele ciekawostek przyrodniczych oraz legend związanych obszarami, na których obecnie znajduje się rezerwat przyrody. Na szlaku umieszczono tablice edukacyjne oraz głazy informacyjne z wygrawerowanymi ilustracjami o tematyce przyrodniczej. Podczas przerw opowiadano przy nich o występujących w rezerwacie gatunkach m.in. koziorogu dęboszu, bobrach czy wiekowych dębach.
Nowe oznakowanie szlaku oraz tablice informacyjne i edukacyjne są efektem porozumienia zawartego w sierpniu 2019 roku. Jego sygnatariuszami byli Józef Kruczkowski- Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, Magdalena Słomińska - Starosta Gorzowski, Paweł Tymszan – Wójt Gminy Deszczno i Paweł Pisarek - Wójt Gminy Santok oraz Zbigniew Rudziński– prezes Oddziału PTTK Ziemia Gorzowska.
Właśnie takie grono oraz zaproszeni goście spotkali się podczas sobotniego wydarzenia. W pierwszej części przedstawiono informację o lubuskiej przyrodzie i rezerwacie „Santockie Zakole” a później wszyscy spotkali się na terenie rezerwatu i grodziska. Ponadto przybito dwie ostatnie tabliczki kierunkowe. Zaprezentowano również nowy informator przyrodniczy „Rezerwat przyrody Santockie Zakole”, który wręczono uczestnikom spaceru oraz spotkania w gminie. Działania te są owocem opisanej współpracy, której celem była promocja i udostępnienie turystom i pasjonatom przyrody tego urokliwego rezerwatu koło Gorzowa Wielkopolskiego.
Jedną z atrakcji uroczystego otwarcia szlaku była również prapremierowa wycieczka po ścieżce archeologicznej wytyczonej na terenie dawnego Grodziska Santok graniczącego z rezerwatem. Jej powstanie jest wynikiem prac archeologów, którzy odkryli ślady grodu pochodzące z VIII wieku. Niegdyś Santok był ważnym punktem na mapie rodzącego się państwa polskiego. Nazwany nawet przez Galla Anonima „strażnicą i kluczem królestwa”. Wszystko za sprawą jego położenia na szlaku handlowym. Powstała ścieżka oraz tablice z ilustracjami pozwalają wyobrazić sobie gród z dawnych lat. Miejsce to pokazuje, że historia i przyroda są ściśle powiązane i kryją w sobie wiele tajemnic. Następnie uczestnicy przepłynęli przeprawą promową do Santoka. Tam podsumowano spacer i spotkanie przyrodnicze oraz rozmawiano ze specjalistami z RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim o rezerwacie i lubuskiej przyrodzie. Było też coś dla ciała i dla ducha. Strudzeni piechurzy mogli się posilić, a także posłuchać fragmentów „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Spotkanie z literaturą odbyło się w ramach Narodowego Czytania, wydarzenia związane z akcją odbywały się w sobotę w całej Polsce.
Mamy nadzieję, że szlak przyrodniczo-turystyczny (oznaczony czerwonym liściem dębu) oraz informator przyrodniczy sprawią, że wycieczki w rezerwacie przyrody będą jeszcze przyjemniejsze. Zachęcamy do odkrywania uroków „Santockiego Zakola”, podziwiania malowniczych terenów i obserwowania bogatej przyrody rezerwatu.