Turystyka na obszarach cennych przyrodniczo
Człowiek jest jednym z komponentów środowiska przyrodniczego. Poprzez nasze działania – mniej lub bardziej świadome – kształtujemy otaczający nas świat. Działania te dość często wpływają niekorzystnie na biotop, w którym żyjemy. Jednym z takich przykładów negatywnego oddziaływania na środowisko i wywierania na nie niekorzystnej presji jest turystyka, szczególnie uprawiana na obszarach cennych przyrodniczo.
Aby to zobrazować na zlecenie Nadleśnictwa Sława Śląska wykonano ekspertyzy na temat wpływu ruchu turystycznego na strefę brzegową Jeziora Sławskiego, które znajduje się na obszarze Natura 2000. Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem Ocena wpływu ruchu turystycznego na strefę brzegową Jeziora Sławskiego wykonanym przez dr inż. Pawła Strzelińskiego z Katedry Urządzania Lasu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Obszar wokół Jeziora Sławskiego został sklasyfikowany jako intensywnie użytkowany rekreacyjnie [Opracowanie ekofizjograficzne województwa lubuskiego, 2008].
Autor opracowania sugeruje więc, aby Nadleśnictwo Sława Śląska, we współpracy z zainteresowanymi podmiotami, podjęło działania zmierzające do zmniejszenia skutków niekontrolowanej antropopresji w analizowanym regionie zachodniej strefy brzegowej Jeziora Sławskiego.
Do skanalizowania i ukierunkowania ruchu turystycznego służyć powinna m.in. budowa ścieżek z odpowiednio zaprojektowaną i wyposażoną w elementy techniczne trasą, chroniącą cenne fragmenty terenu.
Rozbudowa infrastruktury i oferty turystyczno-rekreacyjnej powinna w dość krótkim czasie dać łatwe do zaobserwowania efekty. Metodami obserwacji bezpośredniej oraz ankietowania można będzie wykazać zwiększone zainteresowanie i korzystanie z oferty turystyczno-rekreacyjnej. Podniesie to również atrakcyjność regionu oraz poprawi stopień wykorzystania istniejącego potencjału turystycznego w regionie Jeziora Sławskiego.
Jednym ze sposobów na częściowe rozwiązanie problemów z nadmierną antropopresją nad strefą brzegową Jeziora Sławskiego może być także rozbudowa infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej (oraz innych ofert z tym związanych) w innych obszarach.
Fot.: By Xamil~plwiki (Own work) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons