Wbudowanie kamienia węgielnego pod ośrodek muzealno-edukacyjny w Słońsku
29 marca 2019 r. nastąpiło uroczyste wbudowanie kamienia węgielnego pod budowany Ośrodek Muzealno-Przyrodniczy w Słońsku. To obiekt promujący Park Narodowy „Ujście Warty” oraz obszar Natura 2000 „Ujście Warty” PLC080001. W uroczystości wziął udział, Józef Kruczkowski - Zastępca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim – Regionalny Konserwator Przyrody i jednocześnie członek Rady Parku Narodowego „Ujście Warty”.
Obiekt powstaje przy drodze krajowej nr 22, przy wjeździe do Słońska od strony Kostrzyna nad Odrą. Gmach ośrodka będzie miał ponad 1,8 tys. mkw. Będzie to nowoczesny jednokondygnacyjny budynek. Jednym z głównych jego elementów będzie muzeum przyrodnicze.
Multimedialne muzeum pozwoli zwiedzającym na poznanie przyrody parku, bez konieczności przebywania na jego terenie. Umożliwi wirtualny lot balonem nad bagnami, odbycie migracji wraz z wybranym gatunkiem ptaków oraz przepłynięcie się łodzią po rozlewiskach. Dzięki zastosowaniu ekologicznych rozwiązań technicznych obiekt ma być przyjazny środowisku.
Przewidywany termin oddania obiektu do użytku to rok 2020.
Budowa Ośrodka Muzealno-Przyrodniczego w Słońsku to największa inwestycja w historii tego najmłodszego z polskich parków narodowych. Wartość przedsięwzięcia to 28,1 mln zł, w tym ponad 16,5 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
…………………......
Park Narodowy "Ujście Warty" został utworzony w czerwcu 2001 r. i zajmuje 8074 ha. Cały teren Parku położony jest w obrębie obszaru Natury 2000 Ujście Warty PLC08001. Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, zwanej Kotliną Gorzowską. Krajobraz parku to mozaika łąk, pastwisk, turzycowisk i trzcinowisk. Na jego obszarze zaobserwowano ponad 270 gatunków ptaków.
Rozlewiska i łąki Parku Narodowego "Ujście Warty" to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków migrujących. Park ten należy do obszarów ujętych w Konwencji Ramsarskiej, której celem jest ochrona obszarów wodno-błotnych o znaczeniu międzynarodowym, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptaków wodnych i błotnych.