Wilcza Konferencja w Sulęcinie
7 listopada 2018 r. w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Kormoran w Sulęcinie odbyła się konferencja pt. Czy taki wilk straszny, jak go malują?
Mając na uwadze rosnącą liczbę zgłoszeń dotyczących pojawiania się wilka Canis lupus w województwie lubuskim Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, zorganizował konferencję dla przedstawicieli lasów państwowych, lubuskich samorządów, izb rolniczych, powiatowych lekarzy weterynarii, kół łowieckich, parków krajobrazowych, policji - z terenów konfliktowych, w których występują największe szkody spowodowane przez wilki i istnieje największe ryzyko wystąpienia konfliktów na linii człowiek – wilk.
Spotkanie otworzył Jan Rydzanicz, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, który przywitał zebranych gości i pokrótce przedstawił charakter spotkania.
W szkoleniu uczestniczyło około 50 osób, w tym m.in. przedstawiciele: Wojewody Lubuskiego, RDLP w Zielonej Górze i w Szczecinie, nadleśnictw, lubuskich samorządów, służb weterynaryjnych, Zarządów Okręgowych PZŁ w Zielonej Górze i w Gorzowie Wlkp., Lubuskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Zarządu Dróg Wojewódzkich, Wojewódzkiej Komendy Policji w Gorzowie Wlkp., Parku Narodowego Ujście Warty, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego, a także przedstawiciele Enea S.A. w Gorzowie Wielkopolskim.
Informacje dotyczące wielkości populacji wilka oraz ilości szkód na terenie województwa lubuskiego w kontekście rozwoju populacji gatunku na obszarze Polski przedstawił Tomasz Kozłowski – Główny Specjalista w RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Następnie prelekcję nt. biologii i zachowań wilka oraz jego występowanie na obszarze Polski wygłosiła dr hab. Sabina Pierużek – Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” oraz dr Robert Mysłajek z Uniwersytetu Warszawskiego. Natomiast o zasadach używania broni palnej mówił Bartłomiej Popczyk - przedstawiciel SGGW, Wydział Nauk o Zwierzętach, Katedra Biologii Środowiska Zwierząt, Zakład Zoologii.
Konferencja obejmowała zagadnienia z zakresu zmian populacji wilka w Polsce oraz w Lubuskiem, biologii wilka, zasad używania broni palnej i odstrzałów interwencyjnych, a także potencjalnych sytuacji konfliktowych z wilkiem oraz zabezpieczenia mienia przed tym gatunkiem. Na zakończenie spotkania odbył się panel dyskusyjny.
Nadrzędnym celem spotkania było przedstawienie informacji o wielkości populacji wilka, jego siedliskach i behawioryzmie oraz postępowaniem w przypadkach szkód spowodowanych przez wilki lub potencjalnych zagrożeń w relacjach wilk – człowiek.
Konferencję zorganizowano przy wsparciu finansowym Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.