Wizyta studyjna w Nadleśnictwie Kłodawa
3 czerwca 2015 r. w Nadleśnictwie Kłodawa, w ramach obchodów Dnia Ochrony Środowiska, odbyło się spotkanie Dyrekcji i pracowników Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z Kierownictwem i kadrą Nadleśnictwa.
Spotkanie otworzył Zastępca Nadleśniczego Tadeusz Szyszko, który zaprezentował wykonanie projektu „Ochrona siedlisk in situ w Nadleśnictwie Kłodawa i Nadleśnictwie Rokita”.
Głównym celem projektu jest czynna ochrona siedlisk przyrodniczych na obszarach chronionych poprzez przywracanie właściwego stanu siedlisk, zachowanie zagrożonych wyginięciem gatunków oraz różnorodności biologicznej. Cele szczegółowe projektu to ochrona suchych wrzosowisk, ochrona i odtworzenie cennych torfowisk, przebudowa siedlisk leśnych do pożądanego składu gatunkowego, zabezpieczenie obszarów cennych poprzez ukierunkowanie ruchu turystycznego, odbudowa zbiorników wodnych dla rozwoju i bytowania kumaka nizinnego i traszki grzebieniastej, budowa bezpiecznych miejsc lęgowych dla gągoła i tracza nurogęsi oraz inwentaryzacja sów w celu tworzenia korzystnych warunków dla rozwoju i powiększenia obszarów bytowania.
Łączna powierzchnia na której przywrócono lub zapewniono ochronę właściwego stanu ekosystemów to 463 ha, głównie na terenach obszarów Natura 2000 Puszcza Barlinecka, Ostoja Barlinecka, Puszcza Goleniowska, Ostoja Goleniowska oraz Ostoja Golczewska położonych w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.
Teren działania Nadleśnictwa Kłodawa jest obszarem bogatym w akweny wody stojącej, takie jak jeziora i stawy rybne. Geneza jezior tego regionu związana jest z zasięgiem pokrywy lodowej ostatniego zlodowacenia. Przeważają tutaj jeziora rynnowe charakteryzujące się długim i wąskim kształtem przypominającym doliny rzeczne. Często jeziora rynnowe tworzą charakterystyczne łańcuchy, przez które przepływa rzeka.
Ważnym punktem wyjazdu była wizja terenowa na szlaku ścieżki edukacyjnej nad Jeziorem Sulemińskim. Szlak edukacyjny to duża pętla długości ok. 9 km. Szlak obejmował zwiedzanie punktu widokowego Nad Stawami, użytku ekologicznego Torfowisko Dolne, punktu widokowego Torfowisko Górne oraz miejsca, w którym 70 lat temu znajdowała się osada leśna Marzęcin.