Działania ochronne w rezerwacie przyrody Gorzowskie Murawy
W maju i sierpniu 2017 r. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim realizowała zadanie ochronne w rezerwacie przyrody Gorzowskie Murawy, którego zakres obejmował wycinkę krzewów tarniny, głogu i czeremchy amerykańskiej oraz kenofitów – nawłoci kanadyjskiej w siedliskach murawowych na powierzchni 0,97 ha,z wyniesieniem pozyskanego materiału poza teren rezerwatu.
Rezerwat przyrody Gorzowskie Murawy jest częścią obszaru Natura 2000 Murawy Gorzowskie PLH080058 i należy do najcenniejszych obszarów w Zachodniej Polsce chroniących zanikający już element krajobrazu roślinnego Polski jakim są murawy kserotermiczne. Zajmuje kompleks wzgórz na krawędzi pradoliny Warty znajdujący się w granicach miasta Gorzowa Wielkopolskiego, na terenie dawnego poligonu wojskowego. Sukcesja drzew obcego pochodzenia oraz kenofitów jest jednym z zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych rezerwatu, a skutecznym sposobem na jego eliminację jest usunięcie ww. gatunków.
Zrealizowane działanie wynika z zadań ochronnych ustanowionych zarządzeniem Nr 22/2015 Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 22 września 2015 r. w sprawie ustanowienia zadań ochronnych dla rezerwatu przyrody Gorzowskie Murawy. Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie zbiorowisk roślinności kserotermicznej, szczególnie muraw ostnicowych, kłosownicowych i szczotlichowych oraz stanowisk zagrożonych gatunków roślin i zwierząt.
Działanie ochronne w rezerwacie przyrody „Gorzowskie Murawy” zostało zrealizowane przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach zadania pn.: „Wykonanie działań z zakresu ochrony czynnej w obszarach chronionych”.