Wyniki liczenia nietoperzy w Nietoperku
Grupa 40 chiropterologów po kierunkiem dr Tomasza Kokurewicza z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, w tym 15 osób z Polski i 25 z zagranicy skontrolowała funkcjonowanie rejestratorów temperatury i wilgotności powietrza rozmieszczonych na terenie rezerwatu przyrody Nietoperek oraz policzyła hibernujące nietoperze na obszarze Natura 2000 PLH080003 Nietoperek.
2 marca 2019 r. przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim przeprowadzono drugie zimowe liczenie nietoperzy w rezerwacie przyrody Nietoperek oraz w obszarze Natura 2000 Nietoperek PLH080003. Pierwsze przeprowadzono 24 listopada 2018 r.
Liczenie przeprowadzono na podstawie zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim.
W listopadzie ub.r. w podziemiach stwierdzono zimowanie 8 gatunków nietoperzy. Najliczniejszymi gatunkami zimującymi w podziemiach były: nocek duży Myotis myotis 81,6%, nocek rudy Myotis daubentonii 12,9% i nocek Natterera Myotis nattereri 4,0%. Łączna liczebność wszystkich nietoperzy wynosiła ponad 22 tyś. osobników. Natomiast w marcu bieżącego roku stwierdzono zimowanie również 8 gatunków nietoperzy, w łącznej liczbie ponad 23 600 tyś.: nocek duży Myotis myotis 88,1% , nocek rudy Myotis daubentonii 8,2% i nocek Natterera Myotis nattereri 3,0%.
Liczenie nietoperzy w listopadzie i w marcu, tj. na początku i na końcu okresu hibernacji, miały na celu zbadanie zmienności liczebności poszczególnych gatunków nietoperzy w obrębie jednego sezonu zimowego. Przeprowadzenie dodatkowych liczeń przez trzy kolejne sezony zimowe umożliwi oszacowanie maksymalnych liczebności poszczególnych gatunków w czasie całego okresu hibernacji oraz właściwą interpretację wyników liczeń prowadzonych co roku w połowie stycznia.
Uzyskane dane potwierdzają kluczową w Polsce i w Europie rangę obszaru Natura 2000 Nietoperek PLH080003 w zimowaniu wielogatunkowej kolonii nietoperzy.
Wyniki wieloletnich badań ilości i gatunków zimujących nietoperzy, jak również inne badania dotyczące behawioru nietoperzy, które zaadoptowały podziemia dawnych obiektów wojskowych, umożliwiają Regionalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim właściwe zarządzanie rezerwatem przyrody oraz prowadzenie nadzoru nad obszarem Natura 2000 Nietoperek PLH080003.