Wyprawa przez Puszczę Gorzowską, skalisty rezerwat po zdobycie chusteczki Dawidii chińskiej
11 maja 2019 r. około 90-osobowa grupa dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzona przez Zbigniewa Rudzińskiego prezesa PTTK Ziemia Gorzowska oraz Darię Jachimowską pracownika Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, uczestniczyła w poznawaniu osobliwości przyrodniczych Puszczy Gorzowskiej, której najcenniejsze elementy chronione są w postaci aż siedmiu z dziesięciu obecnie istniejących form ochrony przyrody, tj. Barlinecko-Gorzowskiego Parku Krajobrazowego, ostoi ptasiej obszaru Natura 2000 Puszcza Barlinecka PLB080001, ostoi siedliskowej obszaru Natura 2000 Ostoja Barlinecka PLH080071, obszaru chronionego krajobrazu Puszcza Barlinecka, pięciu rezerwatów przyrody, wielu użytków ekologicznych i pomników przyrody, a także bogactwa gatunków chronionych. Trasę przez rozległą Puszczę Gorzowską otaczającą od północy Miasto Gorzów Wielkopolski i ciągającą się dalej na północ przez tereny województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego aż na przestrzeni prawie 40 km można było sprawnie pokonać autokarami w ciągu jednodniowej wyprawy. Po drodze przewodnicy opowiedzieli o powstaniu, funkcjonowaniu i roli Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 i innych form ochrony przyrody.
Jednym z ważnych punktów wyprawy była miejscowość Równo. Mając zezwolenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Szczecinie, grupa poznała zadziwiającą historię powstania rezerwatu przyrody Skalisty Jar Libberta, jego rzadkich gatunków oraz pomników przyrody. Resztę czasu spędziła w Ogrodzie Dendrologicznym w Przelewicach. Skomplikowana historia, często tragiczne losy powstania i przekształcania Ogrodu, i w szczególności pełna poświęcenia, pasji i wiedzy jej kolejnych właścicieli oraz opiekunów naukowych, wzbudza do dziś, w każdym odwiedzającym to niezwykłe miejsce, głębokie refleksje oraz radość i zachwyt z odpoczynku i oddychania pięknymi zapachami kwitnących różaneczników, magnolii, azalii, pierisów, kalin, berberysów, róż, judaszowca, drzewiastych piwonii, bylin i krzewinek. Należy tutaj koniecznie wspomnieć o herbowym gatunku Gminy Przelewice i Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach jakim jest kwitnąca Dawidia chińska Davidia involucrata, tzw. drzewo chusteczkowe pochodzące z chińskich gór, wpisane do Światowej Czerwonej Księgi roślin ginących i zagrożonych, jak również mamutowcu olbrzymim Sequoiadendron giganteum, dożywającym 3500 lat, którego ojczyzną są góry Kalifornii. Opowieści o wielkiej miłości Augusty Arend i Augusta Pruskiego, która zapoczątkowała okres świetności znakomitego przypałacowego Ogrodu, symbolice jaką ze sobą niesie przechadzający się majestatycznie piękny paw Pavo cristatus, krzyczący raz po raz w kierunku zwiedzających, tragiczne losy właściciela Conrada von Borsig’a oraz pałacu i mauzoleum, jak również interesujące okazy botaniczne, zgromadzone z różnych stron świata, urozmaicały wędrowanie ścieżkami Ogrodu.
Wyprawę dopełniło ognisko, grill, rozdanie zdobytych oznak PTTK oraz zakup sadzonek w szkółce i pamiątek. Wspólne poznawanie w praktyce piękna przyrody rodzi zachwyt uczestników, a stąd już niewielki krok, aby pokochać ją i odpowiednio chronić.