Zadania ochronne w rezerwacie przyrody Wilanów
W lutym i marcu br. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim realizowała zadanie ochronne w rezerwacie przyrody Wilanów, którego zakres obejmował usuwanie gatunków drzew niezgodnych z siedliskiem, utrudniających rozwój pożądanego młodego pokolenia buka oraz promowanie naturalnego odnowienia zgodnego z warunkami siedliskowymi. Eliminowano niepożądanego świerka pospolitego, sosnę zwyczajną i daglezję zieloną.
Rezerwat przyrody Wilanów został ustanowiony w 1966 r. Położony jest wśród lasów Puszczy Barlineckiej, ok. kilometra na południowy zachód od miejscowości Wilanów, przy drodze z Wilanowa do Santoczna. Jest to rezerwat leśny. Ochroną objęty jest las mieszany o charakterze naturalnym, z dużym zróżnicowaniem siedliskowym. Wśród zbiorowisk leśnych przeważają zespoły kwaśnej i żyznej buczyny niżowej. Znaleźć tu można drzewostan bukowy w wieku 160–180 lat. Oprócz buczyn występują płaty dąbrów oraz w mniejszym stopniu brzezina bagienna i ols porzeczkowy. Kwaśne buczyny porastają teren płaski jak również zbocza wzniesień. Płaty żyznej buczyny zajmują dolne partie zboczy oraz lokalne obniżenia terenu. W runie rosną miedzy innymi: marzanka wonna, prosownica rozpierzchła, przylaszczka pospolita.
W granicach rezerwatu leży niewielkie śródleśne jezioro porośnięte płatami grzybienia białego. Na całej powierzchni podlegającej ochronie przeważa buk występujący na granicy gromadnego zasięgu.
Celem usuwania gatunków niezgodnych z siedliskiem jest zachowanie w stanie niezmienionym ekosystemu leśnego. Działania pozwolą na skuteczne ograniczanie naturalnej sukcesji, zachowanie odpowiednich warunków świetlnych i hydrologicznych.
Działanie ochronne zostało zrealizowane przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze w ramach zadania „Zapewnienie skutecznej ochrony różnorodności biologicznej i krajobrazowej”.
Fot.: Firma Lubuskie Ogrody. Usługi Ogrodnicze Dagmara Napierała, Międzyrzecz