Tereny zieleni szansą na ochronę przyrody w mieście
25 lutego 2016 r. w Poznaniu odbyło się seminarium: „Zieleń, która aktywizuje i edukuje”. Podczas spotkania znalazły się wystąpienia poświęcone roli i znaczeniu terenów zieleni w przestrzeni miejskiej. W konferencji wzięli udział pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Ewa Kusińska i Jacek Fedorowicz.
Podczas spotkania wielokrotnie podkreślano wartość przyrodniczą terenów zieleni w miastach ze względu na ich rolę w zachowaniu bioróżnorodności tych terenów, znaczenie edukacyjne dla różnych grup wiekowych, a także znaczenie lecznicze i terapeutyczne.
W ramach prezentacji "Nowoczesne centra edukacyjne w mieście: ochrona przyrody przez udostępnienie” zaprezentowano przykłady nowoczesnych miejsc edukacji przyrodniczej zlokalizowanych w granicach miast. Ponadto zwrócono uwagę, że warunkiem ich dobrego funkcjonowania jest odpowiednie zagospodarowanie przestrzenne prowadzące do zapewnienia warunków dla bytujących tam zwierząt i występujących roślin, a także wykonanie odpowiedniej infrastruktury, uwzględniającej potrzeby i stopień zainteresowania środowiskiem przyrodniczym takie jak wykorzystanie istniejących lub utworzenie nowych zbiorników wodnych i terenów podmokłych, budowa schronów i pomostów do obserwacji zwierząt, przygotowanie ścieżek edukacyjnych, budowa parkingów, placów zabaw i zaplecza gastronomicznego. Takie podejście pozwala zrealizować cele edukacyjne i prośrodowiskowe, m.in. poprzez rozbudzenie zainteresowania światem przyrodniczym, możliwość poznania i rozumienia zjawisk zachodzących w środowisku oraz obserwacji zwierząt i roślin, w tym nie występujących na terenach miejskich, umożliwienie bytowania zwierzętom, zwiększenie bioróżnorodności.
Dobrym przykładem może być Centrum Edukacyjne w Londynie utworzone na terenach poprzemysłowych, gdzie zidentyfikowano 19 gatunków ważek, 8 gatunków płazów i gadów, 222 gatunki ptaków, 8 gatunków nietoperzy i 446 gatunków roślin. Centrum odwiedza 220 000 osób rocznie.
W prezentacji „Łąki kwietne – ekologiczne, piękne i praktyczne” wskazano, że łąki kwietne doskonale nadają się do rekultywacji terenów zdegradowanych, np. hałd kopalnianych oraz ograniczają rozprzestrzenianie się obcych gatunków roślin.
Z kolei autorzy wystąpienia „Zieleń wertykalna sposobem na poprawę jakości życia w mieście” zwrócili uwagę na zmniejszanie się powierzchni terenów zieleni w miastach oraz coraz większą dominację zabudowy. Przeciwdziałaniem tym trendom może być wprowadzenie zieleni wertykalnej i tworzenie „zielonych stref”, które to rozwiązania działając jak filtry powietrza obniżają stopień jego zanieczyszczenia, a tym samy wpływają na poprawę jakości życia w mieście.
Fot.: U.S. Department of Agriculture (20150915-OSEC-LSC-0294) [CC BY 2.0], Wikimedia Commons