Na terenach leśnych w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego pojawił się żubr, który od wielu miesięcy samotnie wędruje przez lubuskie lasy.
Obecność tego największego europejskiego ssaka to wielka rzadkość na tym terenie, ponieważ populacja wolno żyjących żubrów w Polsce wynosi tylko ok. 1000 sztuk.
***
Żubr (Bison bonasus) należy do rodziny wołowatych Bovidae. Już w czasach prehistorycznych przedstawiany był na jaskiniowych malowidłach ściennych, które zachowały się między innymi w Lascaux, w południowej Francji. Zwierzę to symbolizuje potęgę, siłę przyrody, wspaniałomyślność oraz pracowitość, dlatego umieszczane jest na herbach miast, czy rodów.
Męskie osobniki mogą osiągnąć wysokość w kłębie do 188 cm, a waga może sięgnąć nawet do 920 kg. W przypadku żeńskich osobników maksymalna waga to 640 kg. Zarówno męskie jak i żeńskie osobniki posiadają rogi. Żubry zjadają wiele gatunków roślin, zimą uzupełniają swoją dietę korą drzew, żołędziami, kasztanami oraz pędami niektórych drzew i krzewów.
Żubr zagrożony był wymarciem. Polska to jedyny kraj, w którym dożył on aż do XX w. Rekonstrukcja gatunku udała się w Puszczy Białowieskiej, gdzie w 1957 r. narodziło się pierwsze cielę.
Źródło: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim
Fot.: Dariusz Wierzbicki [
CC BY 3.0],
Wikimedia Commons